ADD symptom hos vuxna
Det är absolut inget jag känner igen från mig själv iaf (jag kan inte ljuga alls) och har inte läst om det i samband med add, adhd. någon annan som känner igen det?
Det är absolut inget jag känner igen från mig själv iaf (jag kan inte ljuga alls) och har inte läst om det i samband med add, adhd. någon annan som känner igen det?
Argh.. Fått veta av pappa att han alltid misstänkt att jag hade något sådant här, men "älskade mig bara mer" istället för att kolla upp det, för att jag inte skulle känna mig annorlunda. Nä, för det har jag ju inte gjort ändå eller? Och att bli mobbad och retad och känna sig helt värdelös hela livet för att man inte kan göra saker alla andra gör hur lätt som helst är så himla kul? Tack för den björntjänsten.... Hade han tagit tag i det hade jag kanske sluppit ägna de sista tio åren på misslyckade försök att läsa in gymnasiet.. grrrrrrr
Anonym: tjohej vad jag känner igen mig i det du skriver! På psykologsamtalet jag var på nu där jag blev ivägskickad på utredning frågade han väldigt mycket om barndomen. I vilket fall, jag var livrädd att få höra att jag inbillar mig allt, fixar inte detta med tröttheten och att aldrig kunna somna nu när jag har barn. Men han hade ingen tvekan alls. Vill mest peppa dig, pepp pepp!
ihihihi jag har hela tiden trott att tråden hette adhd/add-symptom :D Fast nu vet jag ju inte vilket jag har, vad är det egentligen som skiljer i vuxen ålder? Var dock en lugn och blyg och inåtvänd flicka som barn, men det har jag läst att tjejer med adhd kan vara också? Att alltid fippla med något litet, hoppa med ben, gnida fötter, pilla med håret etc, är det adhd-igt eller add-igt?
DunklaRum: Hehe så typiskt...Men vad bra att den hittar rätt i alla fall! Har du koll på vart du ska ringa, eller behövs inte det när hon skickar den rätt?
mañana666: Känner igen mig i mycket såklart. Men kolla upp som sagt =) Jag är så otroligt glad att jag gjorde det!
Ja det är ju amfetamin, men väldigt små doser. Är väl en hundradel av vad en narkoman skulle ta och ger inget rus. Jag tycker inte alls det är läskigt, och då dog ändå min mamma av en överdos amfetamin. Läkaren jämförde det med insulin. Man tar det för att jämna ut det som är felbalanserat i kroppen liksom. Jag är diabetiker också, och utan insulin dör jag ju förvisso, men är inte det som är poängen, hehe, utan just att man tillför något som kroppen inte fixar själv. Man kan ju alltid pröva, och känns det inte bra är det bara att sluta. Har fattat det som att de inte är beroendeframkallande. I övrigt medicinerar jag heller aldrig i onödan, men tex Ritalin har ju funnits sedan 30-talet för adhd, så det är ju 70-80 års erfarenhet av det. (rätta mig gärna om jag har fel) Men alla gör såklart som de vill, och de funkar väl olika bra på folk :)
Ps. Jag brukar också sova bort min migrän istället för att ta tabletter, tycker det funkar mycket bättre :) man blir ju så trött också