• SamsonS

    Unga gravida i Halmstad/Laholm?

    beellas skrev 2011-02-04 11:28:28 följande:
    Mysigt då är allt så nytt och spännande :) Jag bor i oskarström med min man :)
    Innan bodde jag på vallås men vi ville ha lite lugn nu när bebisen kommer
    så vi flyttade hit :)
    Duda?
    Jag bor en liten bit utanför Laholm med min sambo, men jag är Halmstadbo från början, kommer från Gullbrandstorp :)
    Pyret beräknad 13/7-11 <3
  • SamsonS
    beellas skrev 2011-02-04 11:38:39 följande:
    Jaha okej :) Oskarström & Laholm är väl åt samma håll haha?
    jag kan inte så mycket utanför halmstad, flyttade hit för ca 5månader sen
    så är inte så insatt än :) sen är det lite minus att jag inte känner många här.
    Hur har du mått i din grav hittills?
    Haha nej Laholm ligger ner mot Båstad :P
    Lite samma här, eller jag har blivit bra kompis med min sambos kompisars flickvänner :P Har du gått på ungmammagrupp i Halmstad någonting? :)

    Jag har mått ganska illa och mår fortfarande lite dåligt vissa dagar, men de tär mycket bättre :) Har fått ont i ryggen också, men det räknade jag med eftersom att jag har skadat mig en gång :) Själv?
    Pyret beräknad 13/7-11 <3
  • SamsonS
    beellas skrev 2011-02-04 14:03:05 följande:

    Jaha haha, mitt lokalsinne är inte detbästa haha.
    Aha okej men det är ju kul iaf :) Min man har sagt upp kontaketen med alla gammla vänner då han umgicks med
    dåligt folk tidigare, för mycket drickade en del knarkade och va allmänt kriminella, så det är bäst att inte ha kontakt med såna.
    Nej det har jag faktist inte, jag känner att de kränker en lite för man är ung, va på ett möte sen aldrig igen.
    Men det är ju jag, du kanske älskar det :)

    Jaha okej men de är ju skönt att de är hyffsat bra :) I början mådde jag illa och så, men sen gick allt över tills vecka 35 typ. då började samandragningar och jättevärk i rygg och höfter, lite foglossning och allmänt tungt och jobbigt. Vecka 37 snart så hoppas den kommer strax också :) Ska ni kolla upp könet?


    Vad tråkigt att du kände så när du var där! Men det var i ung mammagrupp du var och inte bara i vanlig föräldragrupp? Det finns ju båda, ung mamma är på ungdomsmottagningen inne i stan. Jag tyckte det var kul och skönt att få prata av sig lite om allt eftersom vi inte har några nära kompisar som ska ha barn, prata med någon som vet vad man pratar om Tungan ute
    Det jag tycker är tråkigt med den gruppen är att jag är typ äldst, haha fyller 22 nu i vår och alla är yngre än mig och verkar ha lite problem med föräldrar och så. Jag är bara jättelycklig över att vi ska få barn Glad

    Jag ville kolla kön först men inte sambon så han fick bestämma, men jag har nog ändrat mig också, har ni kollat?
    Pyret beräknad 13/7-11 <3
  • SamsonS

    Hade verkligen varit superkul! Jag kan alla dagar utom tisdagar, så bara hojta in vilken dag och tid så hänger jag på :)

  • SamsonS

    Jag kan nog också komma då:) är så roligt att träffa andra att prata med, sambon fattar ju inte, haha, och vi har inga nära kompisar som ska ha barn eller har barn heller...ska bli superkul att träffa ett gäng! :)

  • SamsonS
    Mia386 skrev 2011-02-20 22:50:37 följande:
    Vart ligger Milles? Så man hittar dit :P 
    Stora torget i Laholm :) Jämte Amandas hårstudio
    Pyret beräknad 31/7-11 <3
  • SamsonS

    Hej tjejer!

    Nu glömmer ni inte att vi ska ses imorgon va? :)


    Pyret beräknad 31/7-11 <3
  • SamsonS

    Ja det var superkul att träffas!

    Stina: det gick super, hittade en del, men lär bli en tur ganska snart igen ;) nej förstår att du inte vågar det! :)

  • SamsonS
    stina8503 skrev 2011-03-04 21:05:17 följande:
    Hej igen!
    Har pratat med mmin mamma som jobbar på neonatalen i Halmstad. Hon tycker INTE att så små ska vara ute och uppe bland folk så länge RS viruset härjar. Dom små ska ligga nerbäddade i sina vagnar och inte tar upp i affärer, fik mm. Dom hade många små mycket sjuka inne på hennes avdelning nu. Usch och fy ingen man önskar sig eller dom. Men så länge man är ute är det inte så farligt, vi får ta en utomhus fika, en vaker vårdag, när nu de dyker upp ;)
    Hur går det för dig Stina? Ingen bebis än? :) Vi var ju på RUL i torsdags och blev flyttade igen, fast åt "rätt" håll denna gången :P Men allt såg fint ut och jag är inte lika säker längre på att det är en kille ;) Men vi får väl se!

    Kram
    Pyret beräknad 25/7-11 <3
Svar på tråden Unga gravida i Halmstad/Laholm?