sockerslav skrev 2011-01-03 13:35:38 följande:
Jag har en fråga till SannaMac. (Du behöver inte svara om du inte vill)
Jag har funderat lite på det här med insemination. Vad för spermier är det ni "använt er av"? (Det var en mening jag inte skrivit förut, hehe!) Är det någon ni känner eller kommer de från en spermabank?
Berätta gärna lite om inseminationsprocessen om du vill!
Sent svar från mig, hoppas du inte missar
Bara roligt att du frågar tycker jag!
Här i Sverige, när man inseminerar via landstinget, är alla donatorer öppna, och det betyder att vi vet ingenting om vem som har donerat våra små frön, men när barnet är 18 år så får den (om den vill) tillgång till alla information och donatorn har då i förväg sagt ja till en träff. Man kan såklart ha en privat donator också, men vi är båda skilsmässorbarn och vet hur det är att slussas mellan familjer = vill helst att vårt barn bara ska ha två föräldrar, och så vill vi inte dela föräldraskapet med någon!
Tja... man ställer sig i kö efter att ha gjort en massa prover. Jag fick ta massor av blodprover på olika cykeldagar, kollade dels "det vanliga" som HIV, hepatit, gonorré osv, och även progesteronvärden, sköldkörtel och en massa annat. Min sambo fick testa för HIV osv. Sedan gjordes en äggledarpassagekoll på mig (HSSG), som var sjuuuukt smärtsam - de kollade helt enkelt passagen i äggledarna genom att trycka in en liten ballong där och spruta in salt- och sockerlösning... Jag är väääldigt trång och har en "skogsväg" in i livmodern, så det gjorde förbannat jäkla skitont. Men - bra, för då fick jag veta att jag var "bra".
Vi ställde oss i kön 25 augusti 2009 och fick brev om återbesök i mars 2010, så det gick snabbt. Då fick vi träffade kurator som kollade oss (hrrrm...) och lite så, men sen blev det sommar så inseminationen sköts det lite på. Första gjorde vi i september, andra i oktober och så den tredje i december! Man sprutar upp spermierna ända upp i livmodern och de är tvättade från manligt könshormon och de "dåliga" simmarna är borttagna. Sen är det bara att hoppas
Så går det till! Och, just det, det kostar inte en enda spänn!