spökplumpen skrev 2012-08-21 20:10:37 följande:
Jag vill minnas att det var ett par av er som hade allergiska barn, vad ger ni dem för mat? Vi ska testa 2 veckor helt utan alla spannmål (inkl druvsocker etc) förutom mjölkprotein, soja och ägg, men jag vet inte vad jag ska ge dem!? Alla frukostförslag jag kommer på går bort av den ena eller andra anledningen. Kan inte ens köpa korv eller leverpastej ju, varför måste de tillsätta e250 i allt för? Middagsmat har jag försökt hitta på idag, men kom gärna med förslag på det med.
min son är allergisk mot vete, havre, råg, korn, mjölk, ägg o soja.
vi har fått recept av hans barnläkare på mjölkersättning. så vi gör spcialgröt eller special yoghurt som han äter på mornarna.
sen finns det majsrån på ica i glutenhyllan som han gillar som vi ger med leverpastej.
sen kan han äta allt kött så maten är enkel. sås gör jag på rismjölk. har recept på glutenfri pasta som han äter, han älskar potatis!