Lady Maria skrev 2012-05-22 08:05:22 följande:
Jag har kokosfett i kaffet då det mättar så bra. Som frukost dricker jag oftast bara en kopp kaffe med 1 tsk kokosfett. Nu när jag är van det så saknar jag det när jag dricker kaffe utan kokosfett. Snart kommer jag nog att ha en burk i handväskan

Och så är det nyttigt, såg att du har fått en länk av Faile.
Jag provade att göra LCHF snickers förra helgen men det triggade igång mitt sötsug
Till morsdag tänkte jag prova att göra kokostoppar så jag får något gott när de andra äter tårta. Tänkte prova receptet som är i Expressens sista LCHF-bilaga med 2 ägg, 50 g smält smör, 200 g kokosflingor, 1 dl sukrin. Blanda allt och forma smeten till 20 toppar och grädda i 175 grader i 10-12 minuter.
Ska testa kokostopparna, och kommer nog göra dem söööta=) Då blir jag nöjd med mindre mängd,hoppas jag!
Har gjort en variant av snicker-fudge o den va ju gudomlig...Hur vet jag detta när jag fakirar...? Jo,just det...Jag FUSKADE!!!! Gaah...fy på mig....Nya tag!