• Allfrida

    Vi som önskar/ska göra/gör Äggdonation i Finland 2011

    Lycka till idag JZ79!

  • Allfrida

    Att ägget ska trilla ut är ingen som helst risk även om det tar några dagar innan det fäster i slemhinnan, men jag förstår era känslor. Den känslan jag har haft efter mina två försök är att det är konstigt att jag inte känt något, vilket också är helt galet eftersom det är något i storlek av ett dammkorn som satts in och det är ju inte konstigt att det känns. :)

    Jag tror man själv får känna vad som är bäst för en själv efter återförandet. Till mig har man sagt att leva som vanligt vilket jag har tagit fasta på. Sist flög vi fram och tillbaka på torsdagen och jag jobbade som vanligt på fredagen, men jag har ett kontorsjobb där jag är rätt stillasittande. Hade jag haft ett annat slags jobb hade jag kanske resonerat annorlunda, men i dagsläget tror jag att jag varit mer stressad av att gå hemma än att jobba. Jag kommer troligen att göra på samma sätt när vi ska iväg om två veckor, åka fram och tillbaka över dagen med flyg eller möjligen båt ena vägen och jobba dagen efter.

  • Allfrida

    Sådär, då var FET inplanerat. Var på vul i fredags, cd 10, och hade då en slemhinna på 13 mm med endast 2 tabletter progynon om dagen, jag var nästan orolig över att de skulle tycka att den växt för fort men de lät nöjda så då är jag lugn också. På fredag är det dags att börja med crinone igen och nästa tisdag, den 2:a, blir det en tripp till Åbo igen. Skönt att vara på g! :)

  • Allfrida

    Mig kollade de också brösten på vid första besöket i Åbo, lite oväntat men bra tycker jag eftersom jag är väldigt dålig på det själv. Antar att de vill kolla att allt känns okej innan behandlingen sätts igång. Lite märkligt med någon som klämmer en på brösten, men jag tror att sambon tyckte det var jobbigare som fick sitt paket undersökt vid samma tillfälle, men det var ju också bra tyckte vi.

    Igår bokade vi resan på tisdag, det blir flyg fram och tillbaka. Om en vecka är jag förhoppningsvis ruvare igen! :)

  • Allfrida

    Ja vi går i Åbo. Vi flyger med SAS från Arlanda, det går ett plan som är i Åbo kl 10.30 och då har vi två timmar innan vi ska vara på kliniken så vi hinner äta lunch och så. Hem åker vi någon gång mellan 16.30 och 17 och är hemma på Arlanda "samma" tid. Pris har jag ingen aning om faktiskt, tror sambon sa att det skulle kosta runt 9000 kr t o r för oss två med så här kort varsel, men han har haft möjlighet att boka resorna med sina intjänade SAS-poäng.

  • Allfrida
    Myra skrev 2014-11-26 22:16:55 följande:

    ja kan ni åka på på intjänade poäng är det kanon så ni kan vara effektiva med tiden.

    Biljetterna är dyra till Åbo. Hade hellre tagit flyget än båten men priser styr. 

    nu vet jag inte om jag missat om din man ska lämna sina soldater eller om ni ska få tillbaka ett befruktat ägg från frysen? tänkte på tiden ni hade. äggplock brukar vara lite tidigare. 


    Det blir frysåterföring den här gången. När vi skulle dit och sambon skulle lämna sitt bidrag tog vi båten över så vi var där tidigt och flög hem på eftermiddagen. Tre dagar senare var vi tillbaka och då flög vi fram och tillbaka som vi gör nu. Båten är ju betydligt billigare helt klart och vi fuskade dessutom sist och bokade en kryssning vilket blev mycket billigare än att boka en enkelresa. Det är väl inte enligt reglementet egentligen men vi var busiga och gjorde så ändå.
  • Allfrida

    Tillbaka i Stockholm igen efter en liten tur till Åbo. Det kändes nästan extra nervöst den här gången, först hela dagen igår när jag gick och väntade på ett samtal hela dagen, jag hade fått för mig att de skulle ringa efter upptiningen men eftersom jag inte hörde något tolkade jag det positivt. Våra fyra ägg var frysta 2+2 och det räckte med att tina upp det ena paret. Jag hade hoppats på att båda skulle klara upptiningen så att jag skulle fått tillbaka två, men det var bara ett som klarade sig och det har jag nu fått tillbaka så nu är jag ruvare igen!  :) Nu väntar 2 sega veckor fram till testdag, då man dessutom ska klara av julbord och glöggfester och såna saker, det kan ju bli spännande bara det.

  • Allfrida
    Zwillinge86 skrev 2014-12-01 22:06:59 följande:

    Ett 9-celligt embryo återfört idag. Av de 9 ägg vi fick från donatorn (oklart om vi delade fler par) blev 7st befruktade. Dock menade läkaren att de övriga 6 var för långsamma i delningen varför hon trodde att alla kommer att kasseras :( känner mig riktigt besviken då jag hoppades att detta skulle ge oss lite andrum innan vi måste ge oss in i ÄD-processen utomlands. Dessutom var detta vårt sista landstingsförsök vilket känns surt att slösa på dålig utdelning, särskilt efter som landstinget utökar antalet försök efter årsskiftet vilket vi i och med detta försök går miste om... Vet att jag ska va göad för det embryo jag fått, men jag har ju haft bättre utveckling på mina egna ägg även om de varit få....


    Grattis till ruvarstatus, jag följer dig hack i häl! :)
    Jag känner mycket väl igen mig i din situation från mitt landstingsförsök i våras. Vi fick 9 ägg från donatorn, varav 7 var mogna och samtliga blev befruktade. Jag fick tillbaka det som såg bäst ut, men min känsla var att det inte var av toppkvalitet, resterande var inte av fryskvalitet så de gick i soporna efter ett försök till långtidsodling. Jag håller tummarna för att det ägg du fick tillbaka är ett guldägg och att du inte behöver några frysisar! 
  • Allfrida
    Zwillinge86 skrev 2014-12-02 20:42:28 följande:

    Även om det är skönt att ha så många som känner igen sig i de blandade upplevelserna av glädje och besvikelse så är det tråkigt att vi är så många med liknande erfarenheter. Önskar inte min värsta fiende de känslomässiga prövningar som vi ofrivilligt barnlösa tvingas gå igenom. Håller tummarna för oss båda nu, och dig också Myra. När är din officiella testdag, min ärr den 22/12, men vet att det är sent så jag tänkte att jag kunde testa samtidigt som dig om nu inte mensen kommer innan dess... Fast det kanske är ganska omöjligg nu när man tar både progynon och progesteron eller?


    Visst är det skönt att vi är flera med samma problem, jag tror att man skulle känna sig väldigt ensam om inte de här olika trådarna fanns. Samtidigt har du rätt i att det är tråkigt att se att vi är så många. Ingen som inte gått igenom det vi gör kan förstå hur det är! Men nästa höst är vi förhoppningsvis några färre ofrivilligt barnlösa, jag håller tummarna för oss alla. Jag fick min testdag satt till 17/12, vilket var en dag senare än jag trodde utifrån vad de sa sist. Du bör ju kunna testa där omkring du också utan risk för ett missvisande resultat. Hur stor risken är för att mensen kommer igång innan har jag ingen aning om, jag har aldrig råkat ut för det, men det är ju en hel del mediciner vi trycker i oss som bör hindra den.
Svar på tråden Vi som önskar/ska göra/gör Äggdonation i Finland 2011