Trash-tråden
och skrev 2012-08-19 22:46:59 följande:
Anton skulle säkert kunna berätta vad de gjorde, börjar det inte bli dags för lite information nu? Vi är många som är nyfikna.

Så visst skall jag berätta vad som utspelar sig på bilden...
Att det är från operation Desert Storm är väldigt tydligt, och just denna Abrams har på mindre än 3 timmar slagit ut, och jag menar raderat ut från jordytan, inte mindre än 7 (sju) stycken T-72 :er. Soldaten längst ner till vänster klappar om "sin" pärla, så som den så väl förtjänar.
Killen som sitter vid sin M2 Browning Machine Gun, ( i kaliber .50, såklart ) har just varit med om sin första riktiga eldstrid, han har dödat ett okänt antal Irakiska fotsvettssoldater och behöver därför en klapp på axeln, vilket är precis vad ni ser på bilden. Och för att befälhavaren skall kunna ge gröngölingen en uppmuntrande klapp på axeln så måste han böja sig framåt.
Killen bakom befälhavaren beundrar den vackra solnedgången.
Jag fattar inte riktigt hur ni kan få det till nåt annat. Måste bero på eran så helvetes snuskiga fantasi....
