• Nice Girl Wrong Place

    Trash-tråden

    Det händer mig ofta (och med dåligt samvete) att jag trashar en tråd med snack om sex, mat, musik eller kanske Gaddafi när TS tänkt sig att tråden ska handla om något helt annat. Sidospår kan visserligen vara relevanta och rent av nödvändiga fär trådens ämne, men ibland är de just bara sidospår. 

    Här är tråden, där vi följer alla dessa sidospår, oavsett ämne. Alla är välkomna, det enda kravet är att du har ett sidospår... Solig    


  • Svar på tråden Trash-tråden
  • Anton Chigurh
    Anton Chigurh skrev 2012-10-26 11:25:25 följande:
    Faktiskt, PM, när jag såg Naomie Harris i detta inslaget, 1.20 in ungefär, så tänkte jag endast "FAN VILKEN VACKER KVINNA" shit alltså, och det är hundra, PM......jag tänkte bara "vacker kvinna" epitetet färgad, mörk, whatever, det fanns inte med. Nu är inte Naomie helsvart, men i alle fall, så jag håller inte med dig här. 

    Och Naomie är nåt djävulskt snygg. Herre min GUD alltså.... 
    Titta på inslaget, PM, bilden gör inte Naomie rättvisa......
    The dumber people think you are, the more surprised they're going to be when you kill them.
  • Aynrand
    Nice Girl Wrong Place skrev 2012-10-26 11:18:48 följande:
    Självdisciplinen i botten!
    Fan.
    Puss
    Faith is confirmed by the heart, confessed by the tongue, and acted upon by the body- Benjamin Franklin
  • ulfsas
    Nice Girl Wrong Place skrev 2012-10-26 11:12:49 följande:
    Nähä?
    Joho, visste du inte det?Tungan ute
    Man, 192 cm, 48 år, Sundbyberg, singel ;)
  • Anton Chigurh
    Nice Girl Wrong Place skrev 2012-10-26 11:06:42 följande:
    Jag har såklart mer att säga om det du skrev PM men har inte tid så ska fatta mig     kort kort kort.

    ....text, text, text.
    Jag är tacksam, Maria, om du håller dig till, kort, kort, korta inlägg. Och aldrig någonsin skriver ett långt....
    The dumber people think you are, the more surprised they're going to be when you kill them.
  • oOOo  oOOo
    Nice Girl Wrong Place skrev 2012-10-26 11:12:13 följande:
    ...Och då fnyser säkert någon och tycker att jag är en mångkulturell tönt, men det är jag inte alls.
    Jag skulle inte kunna leva som muslim t ex.
    Jag tycker om att uppleva vissa kulturella aspekter och får det tack vare ett väldigt blandat umgänge, men inte mer än så liksom, och jag kan inte för mitt liv förstå varför det är så svårt för många att förstå.

    Man "anpassar sig inte". Jag anpassar mig inte.
    Men jag är nyfiken och ser inte alls hur mina upplevelser eller min vänskapskrets gör annat än breddar mitt perspektiv på världen och människan.

    Det är oftast helt fantastiskt och när det inte är fantastiskt är det lärorikt. 
    Du är säkerliken långt ifrån en tönt Kyss

    Du får såklart vara som du vill. Det enda problemet är ju när man talar om för andra hur de skall leva.
  • Nice Girl Wrong Place

    Aynrand, appen öppnar inte min inbox så ingen aning om vad du skrivit men säkert något sött.
    Jag svarar snart ska bara stressa först.
    Duschade på typ 10 min. Inte illa!

  • lille Birger
    Kakaa skrev 2012-10-26 08:51:22 följande:
    Hon hade ett fyllight venusberg.. *konstaterar, bara sådär*
    Det ger hög status i tjejgänget.
  • PrimitivMan
    Nice Girl Wrong Place skrev 2012-10-26 11:06:42 följande:
    Jag har såklart mer att säga om det du skrev PM men har inte tid så ska fatta mig kort kort kort.

    Jag ser det inte riktigt på samma sätt. Alltså om jag ser en snygg svart man så tänker jag inte "åh en snygg svart man".
    Men detta beror nog på att min dotters pappa är jamaican och jag i många år var gift med en svart man.
    Min dotter är liksom mörkbrun med enormt afrohår så att reflektera över hudfärg mer medvetet faller sig inte naturligt för mig. Men jag tror att det är ganska ovanligt.

    För jag ser inget negativt med att göra det. Varför skulle det vara negativt liksom?
    Det blir negativt först om man lägger en negativ värdering i hudfärgen, men gör man inte det är det väl snarare naturligt att notera den.
    När folk träffade mannen jag nämnde så var givetvis det första de tänkte på hans mörka hy och hans långa dreads. Precis som att du liksom jag säkert har saker som folk lägger märket till, även om det i Sverige knappast kommer vara vår hudfärg.

    Självklart är vi inte fördomsfria, jag är det verkligen inte.
    Men något mycket intressant jag noterat är att man om man rör sig i "rätt" kretsar liksom är "okejad" att yttra sina fördomar.
    Min bästa väninna är libanes, jag har nära väninnor från Somalia, Eritrea, Sverige, Gambia osv. Jag bor i förorten, mitt barn är inte blont med blå ögon, mitt jobb relaterar ganska direkt till islam och när man är mitt i smeten så tar folk inte lika illa upp om man "säger det som det är" haha...
    Jag kan beklaga mig ganska öppet över visa kulturella yttringar utan att folk tar illa upp.
    Jag har givits något slags fripass. För jag har gått på deras somaliska bröllop, jag har suttit i deras kök och druckit te med ingefära och ätit sockrade pannkakor. Jag går över med mat under ramadan till min libanesiska väninna och hon beklagar sig högt över alla "jävla invandrare" som inte kan uppföra sig.
    Så långt skulle inte jag gå, men ändå.

    Sanningen är den att många araber har svårt för afrikaner. Där stöter jag otroligt ofta på rasism, oftare än mellan svenskar och afrikaner.
    En annan sanningen är att jag känner afrikaner som hellre skulle äta upp sin sko än bli vän med en arab.
    Men de har också feta fripass, efter som de är "utsatta grupper".
    Givetvis blir rasism tydligare när den kommer "uppifrån", från människor som i denna fucked up värld anses komma från en "mer civiliserad" tillvaro.
    Gör man som jag, lämnar den "civiliserade tillvaron" så blir man också mer "ok".

    Folk känner igen mig i butiken där man styckar getter bakom frysdisken liksom. Jag utgör inte längre ett hot och därför kan jag bli förbannad och säga som det är ibland, utan att kallas rasist.

    Jag är medveten om att mitt inlägg låter helt knäppt men jag orkar inte formulera mina funderingar annorlunda och jag sitter med hårfärg i håret.

    Summan av kardemumman är att vi alla i stort sett är lika dumma i huvudet men att jag förstår dynamiken bakom "det man inte säger högt".
    Jag har SÅ många fler tankar, men hinner faktiskt inte! 

    Hahah om du skrev kort nu så undrar jag hur långt det blir när du skriver ett uttömmande svar .

    Jag förstår hur du menar med fripass och jag är medveten om den rasism som finns mellan olika invandrargrupper. Den är många gånger värre än vår "lagom" svenska främlingsfientlighet.


    Min poäng är att vi oftast inte är så fördomsfria som vi inbillar oss att vi är. Att vi är uppväxta med ett "bias" som finns där bakom alla fina ord. Sen behöver det inte vara något negativt förknippat med det. Men det finns en inneboende rasism (i brist på bättre ord) i att klassificera människor uifrån sitt ursprung, oavsett om vi tillskriver goda eller dåliga egenskaper.


    Den dag då vi alls inte tänker på att en person är arab, svart, asiat etc utan endast ser dem som de individer de är som vi verkligen kan kalla oss fördomsfria.


    Jag vet att jag "twistar" till det här till sin yttersta spets och det är givetvis inget som kan jämföras med "verklig" rasism.

    Sen är det lika illa att förlåta saker med motiveringen "det är deras kultur". Det är korkat och kontraproduktivt och ger bara rasister ytterligare argument. Det finns ingen som helst anledning att släta över kvinnlig omskärelse, hedersmord eller allmänt kvinnoförtryck utan handlingar som vi inte vill acceptera är lika otillåtet oavsett någons bakgrund.


    Is sex dirty? Only if it's done right
  • Aynrand
    Nice Girl Wrong Place skrev 2012-10-26 11:36:34 följande:
    Aynrand, appen öppnar inte min inbox så ingen aning om vad du skrivit men säkert något sött.
    Jag svarar snart ska bara stressa först.
    Duschade på typ 10 min. Inte illa!
    du är duktig
    Faith is confirmed by the heart, confessed by the tongue, and acted upon by the body- Benjamin Franklin