• Anonym (Frågvis.)

    Alla barn är INTE söta.

    Så är det. Vissa barn är skitfula. Och nästan alla nyfödda är otroligt fula. De flesta barn blir automatiskt söta efter ett tag när man lär känna dom. Men väldigt få är söta ifrån start.

    Undrar om föräldrar själva ser detta. Att deras barn inte är supersött. Stora utåtstående öron, stor näsa, sned mun, litet huvud etc etc... Så hur är det egentligen, har alla på FL söta barn?

    Min dotter är givetvis sötast i världen, symetrisk som få och ett docklikt utseende.
    Min systers dotter är inget vidare söt, rödflammig, stor som satan och en lite sned näsa.
    Min svägerskas son har ett utåtstående öra, och ganska platt huvud. Inte sött alls.
    Min bästa kompis fick 2 perfekt barn. Så söta redan ifrån början.


    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-08-31 00:07
    Okej, visste inte att detta var så känsligt. Min enda fråga var om alla på fl har söta barn.

    Vill tillägga att bara för att man anser att det finns fula barn så betyder det inte att man är ytlig och har en rutten insida.
    Det betyder inte heller att jag inte kan förstå att folk kanske inte delar min åsikt om att min dotter är sötast i världen.

    Det finns fula människor i alla åldrar. Bara för att barn är oskyldiga så behöver dom inte vara vackra! Precis som att alla gamla tanter heller inte är söta.

    Och alla har olika definitioner av vad som är sött givetvis. Och nej, bara för att man har stora öron är man inte per automatik ful. Det var ett exempel!

    Skärpning nu! :)

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-08-31 16:12
    Var ju inte meningen att folk skulle sitta och jämföra sina barn. :) Tycker alla era ungar är söta som visats upp här. Och inte alls några som i mina ögon ser konstiga ut.

    Och nej, jag tänker knappast lägga ut bild på min dotter på detta knäppa forum! :D
  • Svar på tråden Alla barn är INTE söta.
  • Anonym
    Anonym (A) skrev 2011-08-30 17:42:53 följande:
    Precis min tanke. Jag fick ett barn med en skada som gör att folk ständigt påpekar hans utseende. Varför alla funderingar på hur de ser ut ? Jag älskar bebisar och barn. Funderar sällan på hur de ser ut. Min pojke är otroligt bra på datorer, är så humoristisk och så kärleksfull. I mina ögon ett underbart barn. Hur föräldrar tänker som har fula barn. Så tänker vi.. Inte ser vi dem som fula hur de än ser ut. Det är precis de barn vi vill ha. Skulle inte byta ut dem för allt i världen. Tacksam känner man sig väl när man fått barn hur de än ser ut ? Och man är ju otroligt glad!
    Klart han inte är ful! Han är DITT mirakel, och alla som påpekar hans skada avslöjar endast sin begränsade, ytliga och utseendefixerade natur. Är det något jag verkligen tycker är FULT hos en människa, så är det just den typen av Barbie & Ken-egenskaper. Var stolt över din son, han är perfekt precis som han är! 
  • knäckehäxa

    jag har faktiskt undrat samma sak väldigt länge!!!

    min kompis son var såååå gudasöt när han var mindre!
    alla alla ALLA sa det, både okända på stan och alla andra.
    jag har alltid undrar hur hennes vänner tänkte, när det kom fram någon som ojade sig över hur söt min kompis son var, men knappt slängde ett öga åt hennes väns barn, och absolut inte sa något.

    självklart finns det fula och söta barn
    men om man ser det själv, ja det är väll frågan.

    jag tyckte jag var ett väldigt sött barn när jag var liten. min lillebror också. tyvärr försvann min söthet med åren haha.
    men mina kusiner var inte det minsta söta
    o min sambos son är inte speciellt söt han heller.

  • Lenora

    Generellt tycker jag nog faktiskt att de flesta småbarn är riktigt söta, däremot finns det en hel del nyfödda som är ganska så fula.

    Då jag fotograferar på barnkalas etc är det aldrig problem med de mindre barnen men efter 6år kan det finnas barn som kräver lite mer arbete för att få en fin bild av.

    Min egen dotter har förstås alltid varit vackrast, andras barn kommer inte ens i närheten! Flört 

  • Anonym
    Anonym skrev 2011-08-30 17:34:05 följande:
    det finns fula vuxna också. TS e nog en av dom;)
  • Anonym
    vampyria2 skrev 2011-08-30 17:44:02 följande:
    Jag kan ju inte rå för att du har taksig smak     Men äldsta jobbar tex som modell blev head huntad av en från
    mikas modellagentur så att hon inte skulle vara lite snyggare än medel köper jag faktiskt inte...men smaken är ju som baken så det är helt förståligt om du och många fler inte tycker att hon är det
    Fast Mikas e ju en agentur som tar in vardagliga personer, tjocka, smala, långa, korta. beror på vad man ska ha modellerna till....
  • Anonym
    Anonym skrev 2011-08-30 17:44:10 följande:
    Va det det enda du kunde komma på?
    Ah du vet, när argumenten tryter får väl den lilla hjärnan skriva det h*n kommer på.. Flört Förvänta dig inte att ts är typ hjärnforskare..
  • Anonym
    Anonym skrev 2011-08-30 17:53:33 följande:
    Fast Mikas e ju en agentur som tar in vardagliga personer, tjocka, smala, långa, korta. beror på vad man ska ha modellerna till....
    Agenturer tar in folk som anses fotogenicka. De kan vara ganska alldagliga till vardags (känner 2 fotomodeller så jag vet vad jag pratar om), men blir bra på bild med lite smink. Sen retuscheras det ju mycket i den branschen också.
  • hopparmamma

    Som förälder tycker man ju att ens barn är det sötaste i hela världen. Man är ju inte direkt objektiv

    Men roligast tycker jag är de som på fullaste allvar verkligen tror att deras barn är ovanligt söta bara för att andra säger det. Att man säger så för att vara artig faller dem inte in.

  • Anonym
    Anonym skrev 2011-08-30 17:56:19 följande:
    Ah du vet, när argumenten tryter får väl den lilla hjärnan skriva det h*n kommer på.. Flört Förvänta dig inte att ts är typ hjärnforskare..
  • Litet My
    Anonym skrev 2011-08-30 17:56:19 följande:
    Ah du vet, när argumenten tryter får väl den lilla hjärnan skriva det h*n kommer på.. Flört Förvänta dig inte att ts är typ hjärnforskare..
Svar på tråden Alla barn är INTE söta.