Anonym (Älskarinna) skrev 2012-04-23 14:25:13 följande:
Jag sa inte att relationsproblem är inte svek. Att inte ta ITU MED DEM ÄR SVEK. Vågar påstå att de flesta människor inte ger ut sig på jakt efter en älskare/älskarinna så fort de ogillar något litet i relationen. Så är det inte. Man har ett ansvar i relationen, ett ansvar att se till att förena sina egna behov med partnerns behov. Skiter man i partnern så får man leva med dess följder.
Obefintligt sexliv ÄR respektlöst om den andra partnern har det behovet, att inte sminka sig ÄR respektlös om partnern njuter av kvinnligheten, att lämna dasslocket uppe ÄR respektlös om det är viktigt för partnern och så vidare.
Gränsen dras av den, dess behov inte blir tillfredsställt, förutsatt man har försökt att få partner att förstå detta.
Men frågan är hur mycket den som gett sig ut på jakt efter något vid sidan av har försökt lösa de sk problemen ?Har man verkligen försökt eller har man tagit den lätta och fega vägen ?
Jag skulle tippa på det senare alternativet ?
För visst är det mycket lättare att skaffa sig en älskare / älskarinna (förutsatt att man saknar samvete) är att ta upp frågan hemma och riskera tjafs och / eller en separation. Äta kakan och ha den kvar... jättepraktiskt.
Ansvaret för att få en relation att fungera vilar på BÄGGES axlar , inte bara den som blir sviken , hur vet du att den som sviker inte själv bidragit precis lika mycket själv till realtionsproblemen ? Han lär ju knappast sitta och erkänna det för älskarinnan ? Det är ju i hans intresse att framställa sig själv som ett offer för att kunna rättfärdiga sin otrohet. Dessutom verkar du göra misstaget att tro att relationsproblem automatiskt leder till otrohet... det är fel... det kan lika gärna handla om personliga problem hos individen. Alla förhållanden har problem , men alla sätter springer inte omkring och är otrogna... vissa försöker lösa problemen istället eller är mogna nog att avsluta sina förhållanden på ett korrekt sätt innan de sexar loss med någon annan.
Gränsen dras inte bara av den ena.. den dras av bägge... det gäller ALLA slags konflikter eller meningsskiljaktigheter , man försöker komma fram till en gemensam lösning , lyckas man inte med det så finns ALLTID möjligheten att skilja sig... det man däremot INTE gör är att gå och skaffa sig det man behöver genom att gå bakom syggen på sin partner... DET är ett svek...och ett tydligt bevis på feghet och egoism.