VeronicaH skrev 2012-01-28 02:10:20 följande:
Det är givetvis synd om de som bor där inget snack om det och djupt omoraliskt att göra det. Men det är ändå 45 % av de som röstat som säger att de skulle göra det i nöden.
Om du själv varit akut kissnödig utan att hitta någon toa hade du haft 3 alternativ 1. kissa på dig, 2 kissa ute utan att kunna gömma dig eller 3 kissa undanskymt på innergården. Jag tror de flesta akut nödiga valt alternativ 3 vad tror du?
Det är så svårt för mig att avgöra då jag, trots ett inte alltför sunt leverne, lyckas kunna planera mina toalettbesök på ett annat sätt än 45% i den här tråden.
Till och men då jag hade kryptosporidiosis på en semester lyckades jag hitta toaletter innan det var för sent.
Självklart skulle jag välja att kissa lite undanskymt, gärna på en gräsplätt om det var akut, men hur kommer det sig att det så sällan, vi pratar många år emellan, är akut för mig medan så många ganska regelbundet verkar kissa där andra och andras barn kan tänkas gå nästa dag?