Tjejspel
Jag läste en artike i DN idag om "tjejspel" och blev helt förfärad. Tydligen finns det dataspel (på internet) som enbart går ut på att man ska ta på sig fina kläder och piffa till sitt hår eller sitt smink. Finns det verkligen någon vuxen människa i hela världen som tycker att ett sådant spel är roligt? Om inte så är ju spelen enbart riktade till barn. Hur tänker man, som förälder, om man låter sina barn spela sån sk*t? Att det är bra om lilla Emma redan i ett tidigt skede lär sig att det viktigaste för en tjej är utseendet, så att hon kan börja jobba på sina ätstörningar innan hon börjar mellanstadiet? 
Och varför i hela friden skulle JAG ha något med den här sortens spel att göra? Jag är ju tjej. Alltså måste det vara spel som är gjorda för mig? ÄR DE HELT FRÅN VETTET?
Varför kan man inte kalla dessa spel "sminkspel" eller "klädspel" eller något, varför måste allt kallas "tjej-" så fort det är tramsigt?