Syddes du i underlivet vid första vaginala förlossningen?
Nyfiken på hur vanligt det är att vi tjejer spricker vid förlossning.
 
        Nyfiken på hur vanligt det är att vi tjejer spricker vid förlossning.
 
         
        Min dotter kom med handen först oo "sprättade" upp mig. 4 stygn. Bröt även svanskotan som än idag gör ont :( (19 mån sen )
 
        5 inre och ett flertal yttre, men det gjordes på operation under sedering och ordentlig bedövning, så läkaren kunde göra sitt jobb ordentligt. Hade inga besvär av stygnen direkt, men fick granulationsvävnad överallt där jag gick sönder och det gjorde sanslöst ont och det dröjde innan jag fick hjälp b
 
        ja 1 litet stygn men som ej kändes efteråt..
 
        Inte ett enda stygn behövde sys, inga bristningar eller något alls. Dottern fick jag ut på en krystvärk. Bm sa att jag var född till att föda barn, jag skojade och sa att jag hade en gummimus   Som man kan säga när man har använt lustgas, haha!
  Som man kan säga när man har använt lustgas, haha!
 
        Gunmimus haha;)
 
        Mig sydde de. Frågade hur många stygn, men då sa de bara fler än tre
 
         
 
                     
        Sprack och klipptes första förlossningen, sprack rätt mycket andra förlossningen, men klipptes inte. Har delvis nedsatt känsel efter andra förlossningen  
 
 
        Sprack ytterst lite och syddes 2 stygn med första.
Andra fick jag någon rispa som hon sydde 2 stygn i.