• fipa2

    Finska Zigenare vs. Romer?

    Jag läste på nåt annat forum (omodererat) att romerna inte erkänner finska zigenare som en del av sitt folk. Det skrev flera personer som sade sig vara romer själva. Finska zigenare ävviker ju från andra romer bl.a i.o.m att de är de enda som fortfarande bär den traditionella dräkten, dvs de stora sammetsklänningarna med spets.
    Dessa romer skrev att de inte vill ha något att göra med finska zigenare, och de "bekräftade" de fördomar folk har om finska zigenare.

    Jag undrar om det finns nån sanning i det? Är de verkligen två helt skilda grupper?

  • Svar på tråden Finska Zigenare vs. Romer?
  • riot

    Ingen aning men kan puffa tråden åt dig för jag blev också intresserad nu!

  • fipa2

    Kanske fel tid på dygnet att ställa en fråga

  • TheBlueRose

    Har för mig långt tillbaka att det är sak detsamma

    Men jag kan vara ute å cykla här fast att det är snö ute

  • marina81

    Det jag kan säga är att romer består av lite olika grupper. Finska zigenare är kaalet, sen finns det t.ex. kelderash o lowari som tillhör gruppen rom, o så finns det sinti, som också är en egen grupp osv. Alla är romer fast man är olika grupper, svårt o förklara. De finska zigenrnas klädsel är ingen ursprungsdräkt som alla zigenare haft, den är speciell för dem. Många kaalet kan inte heller romanes, som är det språk romer talar. Det som för samman alla romer är de regler vi har för rent o orent. Sen så är det lite så att de finska zigenarna ser sig själva som mer romer än andra, o det uppstår konflikter..o de beter sig ibland på ett sätt som övriga romer inte gillar..men inte alla kaalet är sånna, man får inte döma andra, men ofta blir det väl så.

  • marina81

    Kan också säga att jag är för en förening mellan alla romska folk!

  • fipa2

    Men är det så att de finska zigenarna är de enda som man verkloigen kan se på att de är romer? Eftersom de har de där kläderna man förknippar med dem? Stora sammetskjolar med spets för kvinnorna, och blanka svarta sor och läderjacka och finkläder för männen?

    Läste nämligen att de flesta romer i Sverige är så integrerade i samhället att man inte kan urskilja dem från andra svenskar. Medan de finska zigenarna är lätta att känna igen.

  • marina81

    fipa2

    Hehe, mig skulle du kanske inte ta för en zigenare

    Nja, det skiljer sig åt, man ska ha kjol för de äldre släktingarna, men t.ex. på jobbet så behöver man inte. Sen så döljer väldigt många att de är romer eftersom det är sån diskriminering. Man byter efternamn, mm.

  • fipa2

    Men om du inte hör till den grupp som kallas finska zigenare, vad för slags traditionell klädsel har din grupp då?

  • marina81

    fipa2

    Man har vanliga klänningar då man hälsar på de äldre.

Svar på tråden Finska Zigenare vs. Romer?