Billigt och bra kattfoder
Vi funderar på att skaffa en liten kattunge och undrar vilka kattfoder (torrfoder) som är både billiga och bra för katten.
Vi funderar på att skaffa en liten kattunge och undrar vilka kattfoder (torrfoder) som är både billiga och bra för katten.
Vår veterinär rådde oss att byta från RC foder till något med mera kötthalt
Tack för tipsen. Jo, jag vet att RC innehåller lite väl mycket spannmål. Men just nu kör jag på det... ska se om jag kan byta till något "köttigare" framöver
Oj, vilken djungel! Ju mer jag lär mig desto mer frågor får jag 😉. Tycker i alla fall att Olivers verkar vara ett bra torrfoder. Men kommer också komplettera med våtfoder av nån sort. Men jag tar gärna emot ännu mer input!
Vi testar ju ett foder som heter Brit (från Djurmagazinet) och som är fritt från spannmål. Finns för kattungar också. Blötmat får katterna två gånger om dagen för att garantera att de får i sig vätska (de är rätt dåliga på att dricka).
Nej, du har fel, tyvärr. Blötmat ÄR bättre än torrfoder!
Det är inte näringsfattigt, snarare tvärt om. Men det blir galet att jämföra innehållsförteckningarna utan att kalkylera bort vattnet, man måste räkna i torrsubstans för att jämföra de olika matvarianterna.
Royal Canin Indoor:
Protein: 27%
Fett: 13%
Vatten: 7%
Kolhydrat: 44%
Torrsubstans beräknas så här: 100 minus vattenmängden, alltså 100-7=93. Sen ingrediensen delat med 93, ex fett: 13/93 = torrsubstansen för den ingrediensen.
Räknat i torrsubstans, alltså utan vattnet:
Protein: 29%
Fett: 14%
Kolhydrat: 47%
Mjau Kyckling (blötmat):
Protein: 9,5%
Fett: 5%
Vatten: 82%
Kolhydrat: 1%
Torrsubstans:
Protein: 54%
Fett: 28%
Kolhydrat: 6%
---------
Så, vilket foder verkar bäst? Tänk på att en katt inte behöver kolhydrater och att fettinnehållet bör ligga på minst 20%. En mus är perfekt mat för en katt - vad består den av? Inte 44% kolhydrater, bara 13% fett och 7% vatten.
Mängden vatten i blötmat kan vara missvisande, det kan ställa till det för ögat eftersom det ser ut att vara näringsfattigt som du skrev. Men utöver allt vatten är det mycket bra mat. Och allt vatten är jätteviktigt för katten, det håller urinvägarna i fint skick eftersom de spolas igenom ofta. En katt som äter torrfoder löper större risk att drabbas av urinvägsbesvär så som urinsten eftersom katten kissar mer sällan så att bakterier och "grus" lättare hinner bildas och ställa till riktiga besvär. Väldigt få katter dricker tillräckligt med vatten, eftersom deras kropp är konstruerad att äta mestadelen av den behövda vätskan (de ca 70% vatten som bytesdjuren består av) och har därmed inte riktigt så bra törstkänsla som de borde ha när de äter torrfoder. 82% vatten är alltså väldigt bra eftersom det är allt vatten en katt behöver.
För den som inte riktigt hängde med i vad som är vad i beräkningarna över så är det torrsubstansberäkningarna man ska jämföra med varandra.
Alltså, vad ser bäst ut?
Royal Canin Indoor:
Protein: 29%
Fett: 14%
Kolhydrat: 47%
Mjau Kyckling (blötmat):
Protein: 54%
Fett: 28%
Kolhydrat: 6%
Både blötmat och torrfoder är helfoder, så du kan välja eller ge båda. Själv ger jag båda så får katterna välja. De får Hill's för steliriserade katter och Mjau blötmat.
Någon här som testat Applause torrfoder? Verkar ju vara ett riktigt bra helfoder till kissen.
Vuxenfodret innehåller endast 16% fett och det står då inte ens om det animaliskt fett. En katt bör ha minst 20% animaliskt fett i maten då de tar sin energi från fettet och inte från kolhydrater som vi människor. Fett gör inte katten tjock utan det är kolhydrater, dvs spannmål som är boven.
Stämmer att flera kalorier gör katten fet ! Kolhydrater däremot behöver dom inte mycket av
Inspirerad av diskussionen här så köpte jag hem Applause torrfoder till kissen. Nu matvägrar han!! Blir så trött på vår katt som bara vill ha skräpfoder från Ica. Så nu står det 2 kg fint foder här till ingen nytta.
Någon som har förslag på hur man får katten att äta detta?