Varför bleks trosorna?????
Åhh! Hur ofta ska jag vehöva slänga trosor och köpa nya??? De bleks i grenen!
Varför då? Kan man förhindra det utan trosskydd?
Åhh! Hur ofta ska jag vehöva slänga trosor och köpa nya??? De bleks i grenen!
Varför då? Kan man förhindra det utan trosskydd?
Ok. Ofräscht med blekt men ren gren? Fattar verkligen inte...
Jag kan ju lösa det så att jag tar på mig finare underkläder på kvällen innan ev myspys så det inte hinner bli något men det blir ju sånt jävla jobb.
Jag använder bara dessa frätta trosor under mensen numera utan att skämmas men jag hatar att behöva köpa nya trosor var och varannan månad
Använd ljusa trosor? Syns inte om de bleks.
Har inte stött på fenomenet själv men det måste väl bero på att flytningarna är sura. pH balansen kan ju förändras av en massa grejer. Finns massa knep folk tar till för att få rätt kön på barnet som hänger ihop med det. Kolla nån sådan tråd.
Jag har märkta samma problem i svarta trosor, problemet uppkom efter att jag fick barn. Frågade min gynnar om det som så att mitt Photoshop vår bra i underlivet och att blekning i trosor oftast kommer av urinläckage. Det drabbar oftast efter graviditet, och kan lycka vid ex nysning eller annan ansträngning. Det är bara att knipa på ;)
Äsch jäkla platta, mitt ph i underlivet, här ju inget Photoshop där. Och det är ingen lycka utan läcker
Jag skulle tippa på urin. Mina trosor blir också så efter ett tag. Man behöver inte ha läckage för att urin ska komma på trosan. Det kan vara droppe kvar i urinröret efter att man har kissat som rinner sen i trosan när man reser sig upp från toaletten.