lije skrev 2013-05-15 17:19:00 följande:
Då har du ju inte jättemycket att gå ner (tänker jag :) så det går ju lite trögare! Jag är bara 160 och väger ungefär som du så jag har några fler kilon kvar!
Jo det är ju lättare att stoppa när man väger maten! Iaf för mig som vet ungefär hur mkt kalorier det är i mat, eftersom jag hållt på VK!
Jag höll igen lite, tog tex inget jordnötssmör som jag vanligtvis tar lite till mitt te men i övrigt har jag varit ganska ärlig tycker jag. Och med det jag äter så borde jag gå ner mer än jag gör tycker jag. Men jag kan ju inte tvinga fram det med bara ren viljestyrka.
Funderar på om jag skulle testa fasta imorgon, men bara tanken på det gör mig skithungrig redan nu!

Carmelina skrev 2013-05-15 20:04:07 följande:
-1,2 idag och jag passerade 10 kilosstrecket. Hurra!!! Tyvärr är jag fortfarande efter i min planering och borde gå ner 2,5 kilo innan maj är slut. Men jag tänkte nog nöja mig med 1,5 det bör gå om jag inte börjar äta allt jag ser igen :)
Härligt! Grattis! De där jämna talen är så underbara att ta sig förbi!