Du måste logga in för att svara i en tråd.

  • Eleonor86

    Hjäääälp!

    Min älskade bil vill inte längre! 

    Jag är stolt ägare till en Ford Fiesta, VIP 1980. Den är rostig, den är charmig och den är död. Jag var på väg mot jobbet i stadiga 90 km/h när hela bilen helt plötsligt la av. Till och med den lilla analoga klockan i bilen slutade ticka. Finito kaputto. Jag rullade sakta in på en liten informationsficka utefter landsvägen och sen dess har min fina bil inte gjort ett knyst ifrån sig. 

    Efter lite research så är jordkabeln från minuspolen på batteriet undersökt, den är ok! Vad jag kan se så verkar alla kablar till tändningen vara ok. Huvudsäkring vet jag inte om jag har någon? Jag har åtminstone inte hittat någon men det kan ju bero på att jag inte har en aning om hur den ser ut eller vart den ska sitta? Haha! :)

    Det händer alltså inte ett skvatt när jag vrider om nyckeln. Inte ett knäpp, inte ett pip, inte ett endaste litet levnadstecken.

    Finns det någon barmhärtig själ som kan komma med hjälpande tips?

    För att ni ska få en känsla av min kärlek till bilen så lägger jag upp en bild på skönheten.

    Visst är hon vacker? 




      
  • Svar på tråden Hjäääälp!
  • Rabarbapuppa

    Funderar lite....om batteriet har spänning, och startmotorn får det också (genom att den matas från annan bil via kablar) så har väl dessa gemensamt att de via ett relä går via själva tändningslåset?

    Så om tändningslåset är trasigt så kommer aldrig ström tillåtas gå till elsystemet och därmed tändning?

    Eller tänker jag helt fel?

    Tändningslåsen är svaga punkter på gamla Golfar i alla fall, de brukar kunna uppvisa ett "helt dött" läge då dessa pajjar. Kanske Forden har trasigt lås?

    /Puppa 

  • Ankanramsta

    Prova att ta en stor skruvmejsel och tjuvakoppla startmotorn..det brukar vara tre kopplingspunkter där dom grova kablarna går på..vet iofs inte hur trångt det är på en ford..om ni kan prova: LÄGG UR VÄXEL OCH DRA ÅT HANDBROMSEN!! Har nästan kört över mig själv en gång........

  • Ankanramsta

    Har ni provat lyft av batteripolerna? Min bil har jävlats pga dålig kontakt på batteripolerna..som tur är så är det en diesel :)

  • Eleonor86

    Åh så många bra tips!

    Vi har också varit inne på det där med tändningslåset, vi behöver nog undersöka det närmare.. Kanske finns tjuvkopplungsinstruktioner på Google? Haha! :) men helt klart värt ett försök!

    Vi har inte gjort rent polerna, det blir det första på morgondagens att göra-lista! :)

    Tack så jättemycket för tipsen!! :)

  • Eleonor86

    Nej inte än, den har inte fått så mycket tid dom senaste dagarna! Men har rengjort polerna och det hjälpte inte!

    Men vet du exakt hur man tjuvstartar startmotorn? För då borde man få igång bilen om det skulle vara tändningen som är kaputt? Förstod inte riktigt hur du menar nämligen! Ska skruvmejseln röra alla kablarna samtidigt? Eller ja, inte kablarna.. Men infarterna, haha :)

  • Ankanramsta

    Ok...nja..börja med att lägga ihop 2 av dom..min volvo var så att det funkade att lägga ihop 2 i början men på slutet fick man lägga ihop alla tre...finns bild på google..sök på "tjuvkoppla startmotor" har ni mätt på startmotorn när tändningen är i startläge?

  • Ankanramsta

    Ok...nja..börja med att lägga ihop 2 av dom..min volvo var så att det funkade att lägga ihop 2 i början men på slutet fick man lägga ihop alla tre...finns bild på google..sök på "tjuvkoppla startmotor" har ni mätt på startmotorn när tändningen är i startläge?

  • mannen2013

    Att tjyvkoppla en bil är inte att rekomendera, dock är det väldigt väldigt enkelt.

    Du sätter en skruvmejsel mot karossen och så tangerar du ena polen på startmotorn, MEN jag råder dig INTE att göra detta om du inte är helt säker vad du gör, du kan förstöra både batteri, startmotor, du kan få brännskador etc om du gör fel.

    Vart i Sverige bor du? Kanske kan hjälpa dig live istället för att folk försöker komma med klämkäcka råd på nätet

  • Topps
    Eleonor86 skrev 2013-06-09 22:37:35 följande:
    Vi har redan provat det och vi har mätt med en sån där dosa, det finns massor med ström i batteriet! :)
    Massor av ström? Volt är inte ström. Hur funkar lamporna på bilen? 
    Efter som klockan stannade så är det något med strömförsörjningen. 
    Har du kollat alla säkringar?
    Den bilen ska gå om det finns ström, bensin och luft till motorn. 

     
  • Topps
    Topps skrev 2013-06-16 12:51:45 följande:
    Massor av ström? Volt är inte ström. Hur funkar lamporna på bilen? 
    Efter som klockan stannade så är det något med strömförsörjningen. 
    Har du kollat alla säkringar?
    Den bilen ska gå om det finns ström, bensin och luft till motorn. 

     
    Glömde ju skriva att du inte har ström.

    Min bil gjorde samma sak en natt när jag var på väg hem. Allt dog ink belysning och jag körde i 90
    skit kul :P  
    det var lätt fixat jordkabeln var lite glapp vid batteriet.   
  • Fikabröds Kungen

    Plocka bort panelen vid ratten och prova å starta ifrån den lilla svarta dosan bakom tändnings låset för att se om låset har gett upp.

    Men tror mer på generatorn eller jordfel/kabelbrott  


  • Eleonor86

    Tack för allt intresse! 

    Jag ska väl erkänna att jag inte ens har varit ut till bilen på några dagar nu.. Har gett upp lite! Meeen. Det här med tändningslåset tror jag att jag har avskrivit.. När allting slocknade så menar jag verkligen allt, till och med klockan.. och den har väl inget med tändningen att göra? 

    Ström..Volt.. Haha! Grannen slog ihop startkablarna och då blixtrade det till ordentligt.. så batteriet är inte tomt iaf oavsett vad det nu innehåller! :)

    Jordkabeln är också kollad, den är ok! 

    Jag har kollat alla säkringar som jag hittar och dom är ok! Däremot så är det några som har påpekat att det borde sitta en huvudsäkring någonstans i motorutrymmet... Men jag hittar ingen! Det finns bara ett ställe jag inte har tittat på och det är en "kabelhärva" som är ihoptejpad, inbrottssäker! Men jag ska ta mig i kragen och vira upp tejpen och se om det sitter någon trasig liten huvudsäkring där! "Härvan" sitter inte långt från batteriet så det är inte helt omöjligt att dom har tejpat den som skydd kanske? Eller är jag ute och cyklar nu? :)

    Kabelbrott vet jag inte.. Jag har kollat alla kablar som jag kommer åt/ser och dom ser helt okej ut.. Men dom kanske kan gå av invändigt också? Alltså innanför sitt plasthölje? Det är ju en gammal bil så det vore ju inte helt omöjligt förstås..

    Ingen här som vet vart, på ett ungefär,  en sån där huvudsäkring borde sitta?  


  • Eleonor86

    Ååååh! Hon lever!!

    Jag gick ut och började vira upp lite tejp men gav upp ganska snabbt. Min man gick ut och fortsatte vira upp tejpen och när han gjorde det så hittade han en kabelsko (heter det så?) som var av! Han satte dit en ny och bilen startade på en gång!

    Tack för all hjälp och alla tips!

    Kram!

Svar på tråden Hjäääälp!