Anonym (XL-mamman) skrev 2013-11-07 18:14:57 följande:
Låter krångligt att hålla reda på vems tur det är denna veckan. Barnen har inte klagat, de är nöjda med att vara hemma hos andra där det är bättre utrymme. Det är snarare kompisarna som tjatar om att få komma hem till oss, och deras föräldrar som kommer med pikar
Dessutom är jag hemma mest eftersom jag är arbetslös. Jag har inte lust att ta hand om bonusbarnen plus deras kompisar när mannen inte är hemma!
Så frågan är: Får vi inte göra som vi vill? Har vi rätt att säga nej till kompisar eller begår jag ett stort socialt brott då?
Som redan har skrivit så har ni givetvis rätten att förbjuda era barn att ta hem era kompisar men jag tror ni gör barnen en otjänst. Ni skulle kunna ha en lista där det står att på måndag får x barn ta hem en kompis, på tisdag får barn y, göra detta, etc. Då blir som mest bara ett barn extra per dag. När det gäller era barn som är i en ålder där de med tillsammans med kompisarna måste passas kan ni ju ha som regel att dessa barn bara får bjuda en kompis varannan vecka de är hos er och då en dag. vardera. För när era barn som måste passas är hos kompisar måste deras föräldrar passa dem. Och jag tycker inte det är en rimlig orsak att bara för dessa föräldrar har valt att skaffa färre barn ska de hela tiden behöva ta emot era barn som måste passas.
När det gäller lunch och fika som era barn bjuds hos kompisar så kan detta lösas med att ni säger åt era barn att de inte får äta hos sina kompisar, utan om de blir tillfrågade att äta hos dem ska de tacka. För risken finns att ni omedvetet lär era barn att de kan äta hos andra, men deras kompisar får inte äta hos dem.
Om inte annat så tycker jag ni bör tänka på era barn som är i tonåren. I den åldern brukar många vilja vara hemma hos kompisar istället för utomhus, samt att i den åldern börja barn också själva bli medvetna om att kompis y ofta vill vara hos mig, men jag är inte välkommen hem till denna kompis, och kan av den anledningen själv börja välja bort sådana kompisar.