• Anonym (Hästen)

    Idag köpte jag en häst...

    Hej.

    I en vecka eller två nu har jag legat och funderat på att köpa en häst, jag ska flytta in i ett litet hus i augusti och där finns också en stallplats. Det här är ca en mil utanför staden jag bor i så jag tänkte att varför inte, en häst är bra på många sätt, så jag hittade en på blocket som jag åkte och tittade på och sedan köpte, dom ska leverera den till mig i slutet på augusti.

    Nu har jag lite frågor eftersom jag aldrig ridit på en häst förut, än mindre ägt en häst:

    1. Anledningen till att jag främst ville ha en häst är för att jag dricker sprit/öl varje dag, jag dricker mig berusad, inte 1 - 2 stycken, så jag tänkte att de är perfekt när jag flyttar, för då kan jag supa hemma och sen ta hästen in till stan för att handla på bolaget/affären istället för att gå då de inte går några bussar där, men jag kom och fundera på en sak, är det lagligt att knyta fast hästen utanför bolaget medans man är inne och handlar?

    2. Är det ens lagligt att rida inne i stan? Nu ligger ju affären och bolaget inte mitt inne i stan, men vid ett köpcentrum kan man säga.

    3. Hur svårt är det att lära sig rida? Jag tänkte att jag ska titta på lite filmer där dom rider samt köpa en bok och läsa om lite tekniker och nybörjartips.

    4. Vad ska jag köpa för mat till hästen? Jag antar att den behöver någon form av kraftfoder och hö eller gräs?

    5. Om jag tar med mig ryggsäcken med ett par öl och rider in till stan, sätter mig på en filt på en gräsmatta och dricker några kalla och tittar på folket som går förbi, kan man ha hästen lös då utan att den rymmer eller måste man binda fast den i något?

    6. Hur långt kan man rida på en häst om dagen?

    7. Hur gammal blir en häst?

    Ja det var väl dom frågorna jag hade nu, och för att slippa massa moralkärringar och annat pk folk som bara tänker skriva massa skit:

    Jag är 27 år.
    Ja, jag dricker varje dag, minst ett par öl och några grogg, har gjort de ett par år.
    Ja, jag har körkort, både BE CE & D
    Nej, jag tänker inte hålla mig nykter för att jag ska kunna köra till stan, därför köpte jag hästen.
    Nej, jag jobbar inte, så jag kommer ha tid för hästens behov, den kommer ha det bra.
    Ja, jag har råd att mata hästen och mer där till, det är inga problem.

    Nej, jag hittar inte på det här. "Troll" kommentarer kommer att anmälas.

    PS: Tråden skapades så här sent eftersom jag kom hem precis, dom som hade hästen bor 60 mil från mig, så resan i bilen tog en jävla tid.

  • Svar på tråden Idag köpte jag en häst...
  • puss

    Man får inte ens ha en häst ensam. Men det kanske finns fler hästar som ska stå i stallet.

    Eller så har de rymt allihopa.

  • Anonym (EJ moraliserande)

    Ja, TS kommer åka i baken ett flertal ggr. Jag red för första gången på en sådan där dagstur på islandshäst när jag var 26. Jag var ändå väldigt djurvan men häst är en helt annan femma. Min häst blev skrämd och började galoppera iväg och jag blev vettskrämd! Utan min tidigare djurvana och koncentration på hästens alla signaler hade jag åkt i backen när som helst under de första tre minuterna. Klarade mig dock men har svårt att se en berusad man klara samma sak även om han är oerhört van att dricka dagligen.


    Dock säger jag. Chansen att någon anmäler TS pga att de tycker att hästen inte sköts rätt är rätt stor. Han kan då komma att bli av med rätten att få ha egna djur. 


     


    Jag är inte moraliserande nu TS, utan ärlig.

  • Snuttan80

    Du får inte ens ha hästen ensam. Hur löser du detta?

    Jag hoppas du förstår hur stort ansvar det är med en häst, för det får inte fars illa på något vis!

  • amanda h

    Haha fick en bild framför mig hur hästen står utanför systembolaget och väntar varje dag :D

  • Anonym (men..)

    Haha.. Du måste skämta?
    Vi lever inte på vild western numera...
    Stackars hästen...

  • Apopan

    Du skulle köpt en Shetlandsponny, alternativt en åsna (eller en stor hund) som är van att dra vagn. Det hade ju varit en smidigare lösning. I vagnen hade du ju kunnat ha dina systemetpåsar också. Jobbigt att ha dem i handen när en rider.

  • sötare
    SupersurasunkSara skrev 2014-02-16 10:09:22 följande:
    ANOF? Hjärta
    Det var min första tanke med men jag tycker inte att det e lika bra skrivet som ANOF.
Svar på tråden Idag köpte jag en häst...