Bella 89 skrev 2014-06-23 14:04:02 följande:
Missfallet var i September förra året så var visserligen ett tag sedan men det tog väldigt mycket tid att lyckas komma vidare med sorgen. Vi blev gravida av egen maskin, otroligt nog.
Tvillingar eller trillingar ses som väldigt stor möjlighet delvis på grund av att jag har PCO och även i normala fall släpper fler ägg. Och då pergotime dessutom tiodubblar chansen kommer jag med högsta sannolikhet släppa mer än ett ägg per kur. Dessutom finns det tonvis med tvillingar och trillingar på både mamma och pappas sida, hela bunten fleräggs.
Läkaren ansåg av någon anledning inte VUL nödvändigt, väldigt underligt tycker jag men sen litar jag verkligen inte på honom. Den enda kontrollen är ett blodprov i andra cykeln, dag 22 för att kolla så ägglossning skett. Tror ändå jag kommer göra VUL privat, för min största rädsla är att behöva plocka bort ett par foster om de blir för många.
Ska ni in och göra VUL? Har din man också undergått tester för att se så allt är rätt till med honom? Har ni fått någon information om vad som händer sen om inte pergotime funkar?
Ja fy vilken sorg ett missfall måste föra med sig :(. Tog det hårt på din kille med? Hur långt gången var du då?
Vad känner du inför att kanske få tvillingar eller trillingar?
Jag ska inte på något VUL. Fick en lapp med information om när jag ska ta pergotime osv. På lappen så står det att de gör VUL den och den tiden i cykeln, men när sköterskan gav lappen till mig så sa hon att dem slutat med det och strök över det med VUL så antar att det är olika på olika stället. Ska iaf ta blodprov CD 23 för att se om jag haft ägglossning.
Min man har lämnat spermaprov vilket var helt normalt. Din?
Läkaren sa att nu testar vi pergotime i ett halvår, börjar på lägsta dosen och kan höja dosen två ggr om det ej ger någon effekt. Jag ska ta pergotime varannan månad. Annars blir det remiss till ivf-enheten men då måste jag gå ner lite till i vikt. Sa dem till er?