Iskristall skrev 2014-09-17 17:25:36 följande:
Limegrön: Jo det kan vara struligt med äl-test. Av egen erfarenhet kan jag säga att de inte alltid behöver vara exakt lika starka eller starkare. Man kan ju missa höjningen, alltså när man testar kan ju höjningen precis, precis varit eller är på väg att precis, precis vara. Vilket gör att lh hormonet som testet läser av antingen är påväg upp eller är påväg ner. Om du förstår hur jag menar. Att avhjälpa detta brukar vissa testa 2 gånger om dagen. Alternativt kan man köpa clearblue testen som visar gubbar och bara ta ett av dessa test när man tror sig vara så nära positivt med de billiga testen för att dubbelkolla. Så blir det inte lika dyrt som att bara använda sig av clearblue testen. Men man får bättre svart på vitt svar
Hoppas jag kunde hjälpa nånting!?
Tack iskristall, nu blev jag lite klokare iaf. Men ska man fortsätta så här kommer man ju bli ruinerad.. inte nog med att det är dyrt att HA barn, det är dyrt att försöka GÖRA barn oxå. Haha..
Jag kanske har stirrat mig blind på färgen på strecken då.. känner ju på min kropp att det är äl redan nu även om "strecken inte är lika röda".. skit oxå.. då är det kört denna mån oxå, vad trött jag blir.