• Lectin

    Pratsjuk 35+ försöker få en trea

    Jag: 37 år, två barn (snart 6 resp. 3,5 år), gift, har PCO och EDS och har haft lite stök med att få till nummer ett och två. Nu har jag däremot egen ägglossning så vi försöker på egen hand att få till en trea!

    Just nu: har förstås ingen uppenbar ägglossning den här månaden. Hade kanske eventuellt äl i helgen (17/8) men är osäker. Analyserar symtom för glatta livet och väntar ivrigt på att två veckor ska passera så att jag ändå kan få testa!

    Befinner du dig på något sånär samma plats i livet? Talk to me!

  • Svar på tråden Pratsjuk 35+ försöker få en trea
  • Janna84

    Tack till er alla som sände en tanke! Jag tror det är kört den här månaden men jag lovar att jag inte ska släppa allt hopp förrän mensen kommer.


    mammave skrev 2014-12-05 21:56:04 följande:

    Janna: blev lite tokigt uttryckt när jag tyckte nio försök var mkt, jag vet ju att ni försökt mkt längre. Men min känsla var densamma, trots att det inte var lika länge. Hopplösheten och sorgen när man tror att man inte kan få fler barn och uppgivenheten, samtidigt som man kan bli avundsjuk på andra som blir gravida titt som tätt. Kram


    Nio månader är också lång tid och jag reagerade inte nämnvärt på det. Det känns dock helt sjukt när jag tänker på den tid som gått för oss. Jag hoppas att det handlar om ett hormonellt fel som är lätt att åtgärda. Mardrömmen är att de inte hittar något fel... Tack för din omtanke! Kram
  • mammave

    Minxy: oroa dig inte i onödan Det gör man alldeles för mkt.

    Janna: skulle ni på utredning?

    Funderar på om jag har äl i dagarna. Har ingen koll eftersom min mens varit så knepig. Har jag en cykel på bara 23 dar helt plötsligt kanske jag tom redan haft äl, och missat det

  • Minxy
    mammave skrev 2014-12-06 22:51:53 följande:

    Minxy: oroa dig inte i onödan smile5.gif Det gör man alldeles för mkt.

    Janna: skulle ni på utredning?

    Funderar på om jag har äl i dagarna. Har ingen koll eftersom min mens varit så knepig. Har jag en cykel på bara 23 dar helt plötsligt kanske jag tom redan haft äl, och missat det smile4.gif


    Ja nog är det så alltid!

    Jag kommer inte ändra i BIM-listan förrän efter mitt BIM passerat. Lite skrockfull :)
  • Janna84

    Idag kom mensen. Skönt att jag började sörja redan i fredags för nu vill jag bara kämpa vidare. Tiden fram till ÄL brukar flyta på bra medan tiden mellan ÄL och mens är fruktansvärd. Trots fortsatt hopp är jag ändå så j*via less på det här nu, vi har testat allt från att inte bry oss till sexschema och specialglidmedel... Varför kan det inte vara så lätt som det står i skolböckerna? Ägglossning + sex = bebis. Tur att jag har två underbara barn om kroppen bestämt sig för att slå igen bebisproduktionen. Tyvärr är inte längtan mindre bara för att vi har barn sedan tidigare...

  • Minxy
    Janna84 skrev 2014-12-07 19:08:20 följande:

    Idag kom mensen. Skönt att jag började sörja redan i fredags för nu vill jag bara kämpa vidare. Tiden fram till ÄL brukar flyta på bra medan tiden mellan ÄL och mens är fruktansvärd. Trots fortsatt hopp är jag ändå så j*via less på det här nu, vi har testat allt från att inte bry oss till sexschema och specialglidmedel... Varför kan det inte vara så lätt som det står i skolböckerna? Ägglossning + sex = bebis. Tur att jag har två underbara barn om kroppen bestämt sig för att slå igen bebisproduktionen. Tyvärr är inte längtan mindre bara för att vi har barn sedan tidigare...


    Ett hjärta är stort och har plats för många. Så klart att ni längtar efter er trea även om ni redan har två underbara barn!

    Jag hoppa verkligen ni får svar på era frågor vid läkarbesöket. Det kan hända att det enda som behövs är spolning av äggledarna och en kur Pergotime!
  • mammave

    Janna: hoppas de hittar ett enkelt litet fel som är lätt avhjälpt. Kram

    Tror jag har äl typ nu Kör inga tester (än), men känner i magen nu på kvällen o har lite äl-flytningar och tidsmässigt passar det in på en 26dars cykel.

  • Miaomiao

    Grattis till plusset Minxy, underbart att se ditt fina test!

    Janna84, förstår verkligen hur det känns!!! Och det är verkligen tur att vi har våra barn, utan dem hade det varit mycket tyngre. Mens är väl bra på sätt och vis, då vet man att kroppen funkar som den ska, och att man ska försöka på nytt ett par veckor efter. 

    Själv blöder jag fortfarande - en vecka har gått efter min behandling. Blöder dock mycket mindre nu, och ska på vul på tisdag för att se om allt har kommit ut nu. Läkarna insisterar på sina rekommendationer att vänta till nästa mens, och jag är fortfarande skeptisk. Här ska vi iallafall köra med äl-tester för att pricka in rätt.

  • Janna84

    Tack än en gång för er omtanke! Hjärta 

    Jag verkar ha ägglossning men jag är inte helt säker på att kroppen fungerar som den ska. Vi funderar själva på om jag har förhöjd östrogenhalt eftersom vi tidigare haft problem med upprepade missfall och nu har jag problem extremt kraftiga blödningar (det ska bli skönt att få svar inom kort). När jag blev gravid med tvåan så hade vi precis påbörjat en utredning men eftersom jag blev gravid och fick behålla barnet så lades utredningen såklart ner. Som jag tidigare nämnt är jag även orolig att jag ska hamna i klimakteriet på tok för tidigt (precis som min mamma).

    Eftersom vi haft många missfall bestämde vi oss för att köra på utan skydd efter tvåan. Vi var beredda på att utsättas för nya missfall men vi var inte beredda på tre år utan att ens bli gravida. Om jag blir gravid nu och sedan får missfall kommer det kännas som ren tortyr... Ibland undrar jag varför jag fortsätter utsätta mig för det här men jag vill så gärna ha ett barn till, det är nu vi befinner oss i perfekt fas i livet och alla fyra längtar efter ytterligare en familjemedlem.

    Nej, nu har jag gnällt tillräckligt. Tack för att ni orkar läsa!

  • mammave

    Asch, det jag skrev försvann.

    Sammanfattning: Janna: gnäll hur mkt du vill - vi finns här <3

    Miaomiao: jag blev gravid efter första mensen efter mf med min tvåa Men vi försökte direkt efter trots att de sa att man skulle vänta.

Svar på tråden Pratsjuk 35+ försöker få en trea