• Wilbes

    BF Juni 2015

    Isabella89 skrev 2014-12-16 17:37:08 följande:

    Hade trygg hansa med dottern. Har nyss tecknat gratisvarianten nu. Ska ordna betalvarianten snart :) har själv TH och de har hjälpt mig otroligt mycket även i vissa fall då de egentligen inte behövt


    Jag har provat trygghansa, folksam och saluansvar. Jag föredrar kontakten med folksam
  • Wilbes
    thuram skrev 2014-12-22 10:00:33 följande:

    Har inte handlat en enda liten pryl än.. Är i vecka 17. Känner ingen stress än, vi kommer gå och handla något klädesplagg efter vi varit på rul för att fira :)

    Har ju hela våren på sig sen :) sen är vi även i flyttankar så vill ju inte köpa på sig massa för att flytta ännu mera grejer ;)


    Jag är snart klar då jag bara blir sämre och sämre känns de skönt att vara klar.
  • Wilbes
    vikarien skrev 2014-12-30 17:56:09 följande:

    Är det någon mer än jag som fått frågan om det var planerat med bebis nu?

    Tycker frågan är rätt konstig och okänslig att ställa, men jag har fått den flera gånger nu :-O

    Vi är 27 och 28 år (hinner bli ett år äldre bägge två), köpte hus för 1.5 år sen som vi renoverat, vi har varit ihop i över 5 år och bägge två har fast jobb. Skulle det vara konstigt på något vis med barn nu? :-P


    Haha då kan ni hälsa att det finns dem som väntar sitt tredje som fyller 29 ungefär samtidigt som bebis kommer. Och maken är bara 27.. fyller 28 senare på året. Maken jobbar 50% oxh jag pluggar
  • Wilbes
    Pusselbiten86 skrev 2014-12-30 22:41:02 följande:

    Hej hej.

    Kikar in här efter att idag blivit flyttad från maj till juni

    Så mitt BF är 2 juni, och vi väntar en flicka

    Detta blir mitt 5:e barn.

    Har 4 pojkar sedan innan och sambon min har 3 flickor sedan tidigare

    Detta blir vårt andra gemensamma

    Fråga gärna om ni undrar något. Bor i Skåne, Kristianstad.


    Grattis pusselbiten.

    Tror vi har följts åt på annat forum tidigare när vi väntade våra första. :)
  • Wilbes
    avenell skrev 2015-01-03 10:44:40 följande:

    Är det någon som har upplevt att det svider i underlivet efter sex?

    Det är första gången jag upplever det och satan vad det svider. Jag var ordentligt våt och vi använde dessutom lite glidmedel.

    Jag har haft väldigt svaga misstankar om urinvägsinfektion tidigare men jag testade hos bm och det var rent på stickan.

    Kan denna sveda bero på urinvägsinfektion och kan man ha urinvägsinfektion utan att det ger utslag på test?


    Jag testar aldrig positivt på teststickorn istortsätt men på odlingarna har jag nästan alltid bakterier.
  • Wilbes
    Beatrissan skrev 2015-01-06 11:42:07 följande:

    Behöver lite tips, fyller 30 om några veckor och vet inte hur jag ska fira mig. Hade jag inte varit gravid skulle jag förmodligen haft en stor fest, men nu känns de inte aktuellt alls. Fyller mitt i arbetsveckan och tror inte det blir något då, utan först till helgen..


    Bjud de närmaste på middag oxh så spelar ni sällskapsspel eller bara sitta oxh prata :)
  • Wilbes
    Hilda07 skrev 2015-01-19 15:27:24 följande:

    Har kikat igenom tråden och ser att ni pratar om magstorlek :) Jag väntar iof mitt andra barn men har haft mage ett bra tag nu. Är i v18+3. Första barnet dröjde det länge innan magen kom. Har iof problem med ibs mage så det kan mkt väl vara svullna tarmar det mesta också...

    Idag var första gången jag såg sparkarna/puffarna utanpå magen och igår kände mannen första sparken :) Det är ju lika magiskt varje gång. Fantastiskt att man får uppleva detta en gång till! 

    Imorgon är det dags för RUL och jag är jättespänd. Har känts som en lång väntan hit trots att jag ändå gjorde kub i v 11+4. Hoppas att de kan se vilket kön det är denna gång. Vet att det inte är säkert de kan se det så här tidigt...Men jag hoppas :)

    Ni som hade många år mellan syskonen hur har ni upplevt kommentarer från omgivningen? Som jag skrivit innan kommer dottern vara 7 1/2 år när bebisen kommer och jag har nästan bara fått negativa kommentarer från jobbarkompisar osv om ålderskillnaden. Allt till att de inte kommer ha någon som helst nytta av varandra till att den stora bara kommer tycka det är tråkigt och vi nu kommer ha två ensambarn och inte "syskon"...Vet snart inte vad jag ska svara...Får dessa kommentarer ofta!! Allt från när vi pratar om semester osv att "ja nu blir det inte lätt för er...hur ska ni kunna planera in så att båda barnen får roligt". 

    Det känns trist eftersom jag inte alls tror att det kommer bli så eftersom storasyster är otroligt glad för sitt kommande syskon och dessutom är en väldigt omtänksam och omhändertagande människa. Kan inte se att hon inte skulle tycka om den lilla även i framtiden. Visst kanske det är några år som de inte har fullt så stor nytta av varandra men visst får man väl ändå något slags kärleksband med sitt syskon oavsett ålder?

    Blir så less på människor som slänger ur sig kommentarer så fort man inte följer "mallen" över hur livet ska te sig.

    Såå då har jag fått klaga av mig lite också ;) Hoppas ni mår bra alla mamas!


    Bullshit. . Min dotter var 5 när lillebror kom och kommer vara 8 nästan 9 när lillasyster kommer. Sonen kommer vara 3 nästan 4 när lillasyster tittar ut. Ärligt talat tror jag att den stora kommer ha en bättre kontakt med bebis än mellanbarnet här..

    Klart att de kan va svårt i början att hitta aktiviteter som båda gillar då får man aktivera den lilla när stora är i skolan och den stora när man låter lilla sova eller helt enkelt för något annat med den lilla. Vi har varit ganska mycket i lekparker och åkt i väg till kompisar oxh lekt när jag vill att båda ska vara aktiverade samtidigt.

    Här älskar storasyster att få visa hur duktig hon är på att hjälpa lillebror så de bygger ofta tågbanor mm på hans rum tillsammans. Och vi lagar mat tillsammans utefter deras nivå får de hjälpa till.. nä det där med att de ibte skulle ha nytta av varandra beror helt och hållet på barnen.

    Allt blir ju vad man gör det till..
  • Wilbes

    Jag har vaccinerat mig för flera veckor sen när jag passerat v 16. Så en vecka innan jul drygt. Maken och barnen har precis legat i influensa så jag är glad att jag tog den..

Svar på tråden BF Juni 2015