BF Juni 2015

Sambon tyckte det vore smidigt att få två på en gång, så är man färdig sen. Så blev det för min bror och det har så klart lett till en större frihet än då man ska göra om småbarnstiden flera gånger. Min syster har även hon tvillingar, men de kom som nr 2 och 3.
Jag tror dock jag helst skippar tvillingar. Syrran gick till v 40 trots att en tvillinggravidet räknas som fullgången efter 38 veckor. Alla hennes värden var perfekta, men själv mådde hon skit. Stor som en val och hade gett upp sen flera veckor att gå upp på övervåningen. Jag slipper helst, som sagt. Hehe. Men blire så blire. Jag skulle inte bryta ihop.
Ringde och bokade tid för inskrivning idag och den 18.11 är det dags, då är jag i v 8+4. Ringde till mvc i "grann byn" och frågade om jag fick komma dit eftersom jag har noll förtroende för hon på mitt rätta mvc. Och till min stora lycka gick det bra. :) Dock kommer de att byta personal där vid årsskiftet men jag hinner ju ändå inte med så många besök före det heller, bara 1-2 st.
Orsaken varför jag inte vill gå till mvc där jag bor är att jag har så dåliga erfarenheter från förra graviditeten. Hon är en riktig skvallertant och pratar helst om sig själv. Dessutom var det via henne vårt lilla samhälle fick reda på att jag var gravid, min mormor hörde det ryktesvägen innan jag själv hann berätta. Så jag hoppas på bättre upplevelser denna gång! :)
Plussade för 4 dagar sedan, är i vecka 4. Plusset har varit väldigt svagt, men idag med clear blue blev det ett Tydligt PLUSS De tog blodprov igår hos gyn och de såg en liten förhöjning av hcg, ska tillbaka imorgon men blir ju orolig..
Har haft ont i sidorna till och från, när det slutar göra ont på ena sidan så börjar de på nästa. Har försökt bli gravid läääänge och detta är det längsta jag kommit men är så himla orolig för missfall. När man läser om det så står det ju att molvärk kan vara tecken på mf.
Har ni ont? Och hur ont? det molar liksom som mensvärk...
Jätte rädd för att det ska bli något fel.
Fler än jag som är extremt torr i mun på nätterna ffa? Även problem med att jag får som en klump i halsen vilket gör mig illamående. Kan inte ha tröjor som trycker mot halsen blir illamående direkt.
Är nåt som triggar mitt illamående i matvaruaffärer oxå ???? Mat bör man ju ha
Jag äter Postafen för att hålla illamåendet borta nu och det funkar ganska bra, mår inte illa men har ändå sämre aptit än vanligt. Har precis som några av er svårt att äta annat än det jag är sugen på. Det konstiga är att jag bara är sugen på massa skräp! Typ friterat och sånt... Varför gör kroppen så här? Borde man inte vara sugen på massor av nyttiga saker?
Starkt gjort av din man Diamant, speciellt med tanke på att han också tyckte det var obehagligt! Det är ju en jättebra lösning, han kommer vara proffs på att ge sprutor när det här är över. :)
Nån mer som ska skriva högskoleprovet på lördag?
Hoppas verkligen att illamåendet håller sig borta och att jag slipper bli kissnödig en gång i kvarten!
Ni som skrivit provet tidigare (detta är min första gång), hur fungerar det med mat? Får man äta något under tiden man gör provet? Har man en lunchrast då man kan gå iväg och äta? Mycket viktiga frågor för någon i vecka nio! ;)