• Annsan

    Oro efter Kubtest

    Är 40 år och i vecka 14. Vi fick en risk på 1/160 på kubtestet i måndags. I onsdags gjorde jag moderkaksprov och väntan på svaret är så himla jobbigt. Försöker tänka positivt men katastroftankarna envisas. Man hittade inget avvikande på fostret men mitt blodprov drog ner resultatet. Har läst att blodprovet kan vara missvisande och bero på annat, såsom barnets kön, moderkakan etc. Frågan är då varför man tar blodprovet om det finns annat som kan påverka. Läste om någon här inne som tagit om sitt blodprov och då fått helt andra siffror.
    Önskar bara jag kunde sluta älta..
    <3

  • Svar på tråden Oro efter Kubtest
  • Lejonet83

    Vet inte om ngn tröst.. Men fick 1:2, dvs högsta risk för några v sedan. Det var/är fruktansvärt jobbigt kan jag lova. Gjorde moderkaksprov, väntan är outhärdlig, jag vet. Det visade normalt tillsist fick vi veta på båda analyserna. Men specialist-ul väntar i v 20 (görs pga nackspalten)..och först då kan vi veta om d är ngt organ-fel.. Oerhört jobbigt.

    Men om din ålder och blodprov drog ner, kanske d är större chans att det visar normalt! Håller tummarna och skickar en styrke-tanke i den outhärdliga väntan..

  • Annsan

    Å, tack för ditt svar. Ja det är alltid en tröst att höra andra. Det känns lite mindre ensamt. Men vad jobbigt för dig med en sådan siffra och samtidigt skönt att moderkaksprovet var ok. Var det nackspalten som gjorde resultatet? Hur hanterar ni er oro? Är det första barnet? Jag går in flera ggr per dag och kollar om det kommit något svar och hoppar högt när telefonen ringer. 
    Önskar dig och er all lycka till.

  • Liten till

    Vi fick 1:14 och det var hemskt att vänta på svaren! Men jag hade högt papp-a värde och lågt hcg, och väntar en tjej. Enligt flera på olika forum har de haft samma och ändå fått en frisk flicka. Hade jättebra siffror på trisomi 13/18, bara för ds som var så dåliga. När ska du få svaren då? Jag ringde efter 3dagar för att fråga en annan sak och fick veta att mitt test kördes just då. Så den eftermiddagen fick jag svaret. Räkna om i procent så kanske det känns bättre, det gjorde det för mig

  • Liten till

    Räknar jag rätt så är det 99,3% att ditt barn är friskt ungefär, det är ju ganska bra odds ändå

    1:14= ca93% för frisk bebis, och det var det ju!

  • Annsan

    Ja, räknar man om det så, då känns det betydligt bättre. TackGlad jag ska verkligen försöka tänka så. 
    Jag väntar svaret inom ett par dagar. Jag kan själv gå in med bank-id och kolla. Normala svar läggs in på en labportal. Gjorde moderkaksprovet i onsdags. Läkaren skulle ringa om ngt är fel eller om provet måste analyseras mer. Om jag förstod rätt så visade enbart blodprovet 1/24 för DS men nackspalten var 1,5 mm, alltså normal. Sammantaget blev siffran 1/160 iaf. Risken för T18 och T13 uppfattade var bättre siffror. Jag läste att om det är en flicka kan blodprovet ofta vara 'sämre'. Jag tror det är en tjej och jag har mått jättedåligt fram till v 12. När jag är som nojigast tror jag att det betyder att det är något fel på barnet dock. 
    Upplever att jag är en lugn person vanligtvis men detta att gå och vänta på provsvar är verkligen tortyr. De senaste dagarna har jag dessutom känt rörelser..
    Tack för peppande svar!

  • tindistar

    Jag förstår dig precis. Jag gjorde kub förra veckan och fick 1:174. Jag är bara 27 år. Bebisen såg perfekt ut med en nackspärr på 1.2. Det var mina blodprov som ökade risken rejält. Ska göra moderkaksprov imorgon och är så nervös.

  • Agentkia
    tindistar skrev 2015-02-23 16:27:40 följande:

    Jag förstår dig precis. Jag gjorde kub förra veckan och fick 1:174. Jag är bara 27 år. Bebisen såg perfekt ut med en nackspärr på 1.2. Det var mina blodprov som ökade risken rejält. Ska göra moderkaksprov imorgon och är så nervös.


    Gjorde du testet privat. Jag skulle vilja göra test men är bara 34 och man ska vara över 35 för att erbjudas det här. Hur sent kan man göra det?
  • Annsan

    Ja, det här med blodprovet verkar vara klurigt?
    Jag förstår verkligen att det känns ännu jobbigare när man är så pass ung som 27 år. Jag som är 40 var ändå medveten om att åldern skulle öka risken. Men enligt vad de sa till mig så var det blodprovet som var boven i mitt fall och drog ner helheten. Jag kände oro inför mkp men det gick bra och gjorde inte ont. Läkaren kändes trygg. Henrik Rabeus (Ultra Gyn). 
    Jag gjorde mitt kubtest på Ultra Gyn odenplan i Stockholm nu. 2006 väntade jag min dotter och gjorde kubtestet på mama mia i Stockholm. Jag var då 32 år. 
    Styrkekram till alla oroliga blivande mammor..

  • Annsan

    Moderkaksprovet tror jag man kan göra ganska sent, men man gör det ofta istf fostervattensprov eftersom det kan göras från v 11. 

  • Annsan

    Moderkaksprovet tror jag man kan göra ganska sent, men man gör det ofta istf fostervattensprov eftersom det kan göras från v 11. 

Svar på tråden Oro efter Kubtest