• Knasbollen81

    BF december 2015 :-)

    Några med BF december 2015 som vill följas åt?!

    Jag plussade igår och hat enligt egna beräkningar BF 5/12

  • Svar på tråden BF december 2015 :-)
  • längtar14
    velvet skrev 2015-04-07 13:19:43 följande:

    Längtar 14 - Usch då förstår jag att det är extra jobbigt, då har ni ju försökt ett tag. :( Hur har er resa sett ut? Jag ska på inskrivningssamtal med min BM den 22/4 och då ska vi boka in ett VUL veckan efter. När har du ditt?


    Jag och gubben har gjort ett ivf varav 4 till frysen. Den här graviditeten är den sista eskimån ska ringa kliniken imorrn och meddela resultatet, då får jag besked om när vul blir.

    Ska väl ringa bm imorrn o boka in inskrivningssamtal, är bara så orolig att det ska gå som sist, fick missfall 2 dagar efter samtalet
  • Beya

    Ja jag fick också missfall ca 3 dagar efter jag ringde o bokade tid för inskrivning, så nu avvaktar jag. Var jättejobbigt att ringa tillbaka sen skrivs man inte in förrän v.13 här så det är ingen brådska. Man kan få ett hälsosamtal men inget mer. Vul får man inte förrän i vecka 20.

  • Knasbollen81
    Alexandra2013 skrev 2015-04-07 12:11:44 följande:

    Hej!

    Jag hoppar in här?? Plussade förra veckan, är nu i v 5+2 så bf runt 5/12. Har en dotter på 20mån. Är 30år och jobbar som bm på förlossningen.


    hej och grattis till plusset. Vi har samma BF . Jobbar som BM då är du experten härinne. Lite nyfiken på hur det är att gå igenom allt själv när du jobbar i branschen?!
  • Knasbollen81
    Dakine skrev 2015-04-07 06:58:13 följande:

    Jag hoppar in här :) BF 4 dec 2015. 

    Gick in i v 6 i lördags, så v 5+3 idag. 


    Grattis och välkommen in här

    Första barnet?
  • Knasbollen81
    emton88 skrev 2015-04-07 12:24:56 följande:

    Hej! 

    Plussade i helgen, på min sambos födelsedag så han fick den bästa födelsedagspresenten han kunde tänka sig! =D bf 14/12-15 om jag räknat rätt =D Det är första barnet för mig och min sambo. Känns lite konstigt, nästan så att man inte kan tro på det än!


    Wow vilken födelsedagspresent han fick- stort grattis!!

    Känner du av Ng symptom än.
  • Knasbollen81
    paxoo skrev 2015-04-07 12:27:14 följande:

    Finns en hemlig Facebook grupp som heter " december bebisar "

    Adda rozanna Petterson, jättemysig grupp och skulle va trevligt med fler :)


    Supergrupp hittills och lättare att hänga med- tipsar
  • Knasbollen81
    Zoorroo skrev 2015-04-07 13:47:51 följande:

    Testet är gjort! 

    Positivt då givetvis - som jag redan hade räknat ut! :) 

    När kontaktar man mödravården?

    Jag kommer att be att få träffa den speciella barnmorskan som jag tänker på.

    Hon var verkligen helt underbar! Och då har jag bara träffat henne ca 10 minuter när jag gjorde ett cellprov för en tid sedan.. 

     

    Ska ta en tur till biblioteket och kika vad de har.

    Förr har jag alltid varit skräckslagen vid tanken på att föda vaginalt. Har alltid blivit kallsvettig vid tanken på smärtan. Men nu känns det faktiskt inte som ett problem alls! Det går som det går! :) 


    Den där känslan är stark som man känner, grattis till plusset!! Hur känns det?

    Man kan få komma på ett tidigt samtal redan i vecka 6 men skrivs inte in förrän senare, mycket beroende på landsting. Ring direkt och fråga tycker jag.

    Är du minsta orolig för något så ta hjälp. Jag hade inte en positiv förlossningsupplevelse med första barnet utan tänker gå på samtal, förberedelser (på mottagning för sådana som är rädda)

    Tipsar om den hemliga FB grupp vi startar.
  • Knasbollen81
    Zoorroo skrev 2015-04-07 13:59:58 följande:

    Är det bara jag som är så in i döden trött?? 

    Jag är vanligtvis full av energi och håller igång från morgon till kväll. Men nu vill jag bara sova hela tiden. Jag mår konstant illa.. Tycker inte alls att detta är en angenäm upplevelse.

    Är lite rädd för hur det ska fungera att jobba. Vill ju inte berätta riktigt än men det känns som ett måste eftersom jag inte alls kommer att klara av att hålla min vanliga takt.. 


    Jo är verkligen dödstrött. Sover från sju och sedan hela kvällarna. Sambon tycker jag är urtrist

    Illamåendet förra graviditeten fick mig att berötta tidigare. Gjorde dock det enbart till min närmsta chef. Hon var hur bra som helst...
  • Knasbollen81
    frida1991 skrev 2015-04-07 15:33:10 följande:

    Och där kom illamåendet. Kan man ta prostafen i v.8 utan att det skadar bebisen?


    Ja. Men gå på tidigt hälsosamtal och begär lergigan Comp
  • emton88
    Knasbollen81 skrev 2015-04-07 16:09:49 följande:
    Wow vilken födelsedagspresent han fick- stort grattis!!

    Känner du av Ng symptom än.

    Tack! =D Jag har haft väldigt ömma bröstvårtor, men det börjar avta lite. Kan känna illamående efter jag har ätit ibland och är tröttare och har lite huvudvärk till och från på dagarna. Annars har jag inte kännt så mycket, men det är ju så tidigt så det kommer kanske mer med tiden. 
    Hoppas verkligen att det inte blir något missfall utan att det går hela vägen. Man är ju lite orolig. 
    Pratade med mödrarvården idag och ska dit nästa vecka på samtal! =D =D

Svar på tråden BF december 2015 :-)