• Anonym (TS)

    Funderar du på att rösta på SD? Läs det här!

    Jag måste erkänna att jag tyckt att SD har haft sina poänger i att vi måste diskutera minskad invandring pga av kostnaden och svårigheter med integration. Men SD:s reaktion i spåren av flyktingkatastrofen i Europa har fått mig att inse att SD-toppen trots sina fina ord om att "hjälpa på plats" och värna om "svenskheten" bara är vidriga människor som inte har ett uns av medmänsklighet. 

    Jag läste texten nedan i DN (har förkortat den) och kollade upp det hon skriver, allt stämmer och ALDRIG kommer igen överväga att rösta på SD! De visar sin rätt sida i hur de talar om utsatta människor. 

    "I krisens spår fullkomligt väller hatet fram i och runt Sverigedemokraterna. När bilden på den drunknade treåringen Alan Kurdi, uppspolad med ansiktet ner i sanden, blev en världsnyhet vinklade den SD-kopplade hatsajten Avpixlat det till att pojkens öde berodde på att hans pappa bara var ute efter "ett nytt vitt leende" i Sverige. Detta efter att pappans syster berättat att tänderna dragits ut under IS-tortyr. 
    Joachim Hägg, gruppledare för SD på Lidingö, jämför på Twitter tyskarnas varma välkommnande av flyktingarna som nu anländer med österrikarnas välkommnande av nazister vid Hitlers annektering 1938. 
    Men den so mtror att hatet bara syns i partiets utkanter tror fel. Bland annat sprider riksdagsledamoten Kent Ekeroth på Twitter budskapet att människors flykt enbart är muslimers sätt att invandera Europa. När han blir ifrågasatt svarar han: "Flyr? De kommer ju fr säkra länder. Väl medvetna om att de tar sig t Sve för att leva på välfärden. Ni e lättlurade." 
    Dag ut och dag in misstänkliggörs och förlöjligas de män, kvinnor och barn som flyr. 
    Att argumentera för minskad invandring är i sig inte främlingsfientligt. Men att raljera och hetsa mot flyktingar är det definitivt. SD kan tala om sin nya image och påstådda nolltolerans. Men i kriser samlas vi - och i SD är det runt främlingsfientligheten." 

    Amanda Björkman - ledarskribent på DN

  • Svar på tråden Funderar du på att rösta på SD? Läs det här!
  • SpanskaFlugan
    Anonym (Vem vet?) skrev 2015-09-09 11:18:21 följande:
    Muammar Khadaffi sa för många år sedan att det inte skulle behöva användas svärd och blodspill för att göra Europa muslimskt. Han verkar få rätt. Infödda européer skaffar färre och färre barn medans invandrade muslimer skaffar lika många sedan tidigare. Den muslimska befolkningen ökar och den "inhemska" minskar. Lägger man sedan till invandringen så ökar den muslimska andelen ännu mera. video-arn2-1.xx.fbcdn.net/hvideo-xpf1/v/t42.1... Sedan får var och en avgöra om de tycker att det är helt okej att leva i ett muslimskt land eller om man ska flytta - fly.

    För 100 år sedan kritiserades Sverige internationellt för att man (staten) förföljde religösa kristna minoriteter. Endast den lutheranska statskyrkan var tillåten. Idag är Svenska Kyrkan skiljd från staten och har trots ca 3200 kyrkor runt om i landet (och ca 16000 fastigheter) sedan länge minskade medlemsantal. Om du tror att du eller någon annan vet hur framtiden kommer se ut är du naiv.
  • Anonym (Dumskallar)
    TS, du kan inte korta ner en text och samtidigt citera den.

    Det hade varit bättre att länka, fast det aftonslasken skriver är inte ens värt mödan att läsa.

    SD är Sveriges enda hopp och kommer definitivt få min röst 2018. Precis som de fick 2010, och 2006 med för den delen.
  • Anonym (Dumskallar)
    Anonym (Dumskallar) skrev 2015-09-09 11:31:32 följande:
    TS, du kan inte korta ner en text och samtidigt citera den.

    Det hade varit bättre att länka, fast det aftonslasken skriver är inte ens värt mödan att läsa.

    SD är Sveriges enda hopp och kommer definitivt få min röst 2018. Precis som de fick 2010, och 2006 med för den delen.
    Oj då, DN var det visst men det förändrar ingenting.
    Skitblaska med glasklar agenda.
  • todo nada
    Anonym (Vem vet?) skrev 2015-09-09 11:18:21 följande:

    Muammar Khadaffi sa för många år sedan att det inte skulle behöva användas svärd och blodspill för att göra Europa muslimskt.

    Han verkar få rätt.

    Infödda européer skaffar färre och färre barn medans invandrade muslimer skaffar lika många sedan tidigare. Den muslimska befolkningen ökar och den "inhemska" minskar. Lägger man sedan till invandringen så ökar den muslimska andelen ännu mera.

    video-arn2-1.xx.fbcdn.net/hvideo-xpf1/v/t42.1790-2/11893234_856942551117674_1719532525_n.mp4%3D%3D&rl=300&vabr=136&oh=6b5c503b678926dbc104e742fbc0240a&oe=55F019D0

    Sedan får var och en avgöra om de tycker att det är helt okej att leva i ett muslimskt land eller om man ska flytta - fly.


    Lika lite som du kan göra en muslim till kristen mot sin vilja, lika lite fungerar det omvänt också. Så otroligt tramsigt med tjatet om denna påstådda "islamisering", överför inte extremisters tankar på vanliga muslimer.

    Ang Gaddafi (japp, så stavas hans namn) så tycker jag det är oerhört märkligt att Europa och USA inte klagade på alla miljarder han investerade i våra länder. För du vet väl om att t.o.m Sverige tagit emot en massa därifrån? www.svd.se/gaddafi-pengar-i-sverige-annu-frysta

    Konstigt att ingen såg det som ett problem att vi glatt mottog miljarderna denna "islamiserings förespråkare" pumpade ut..

    Faktum är att det inte var ett problem för någon innan USA sa att Gaddafi var just det..
  • nordanvind

    Den som på allvar som ovan skrevs tror att man kan fly TILL någo har missat en del. Man flyr inte till bidrag man flyr från krig. Att dessutom tro att det hela är en plan för att islamisera Sverige låter ju som nått herr Breivik skulle yttra utifrån sin grandiosa paranoida värdsbild. Det är snudd på medicinering på sånt. Klart som fan en o annan terrorist kan slippa igenom men det kan man inte skydda sig mot genom att stoppa flyktingar. Sen är frågan om det är värt lidandet för de som inte kommer in att stoppa nåt fåtal potentiella terrorister. Nää d e inte d.


    asar och runor står mig bi
  • ölburk2
    Anonym (vakna för fan) skrev 2015-09-09 11:20:25 följande:

    Nu förstår jag inte riktigt vad du försöker säga här.


    SD har från start velat hindra allt det vi ser från att hända, inget konstigt i att anmärka både Tysklands och Danmarks smått handfallna försök till att minska inflödet utan att ta till drastiska metoder, dom gör NÅTT i alla fall.


    Kulspruta på bron tyder bara på att människan är frustrerat och inte önskar landet ödet som svetsaren bäddar för men om man ska ta det till sin spets, vi har militär att skydda gränser, fri rörlighet inom Schengen i all ära men detta handlar om nått helt annat, nu är vi i och för sig land långt in i eu, militär borde sättas in i gränsländerna.
    Vi bör däremot inte ha några vidare problem att beordra tullen att stoppa alla fordon från Danmark, förstärka med militär då några kraftigare skydd saknas på bron.
    Sätta polis på alla Malmös platser, tull patrullerar redan tågen så börja patrullen redan i Danmark och börja kontrollera dom innan dom ens når Sverige.


    Det finns fortfarande möjlighet för oss att skydda oss.


     


     


     


    Det enda vi behöver skydda oss mot är SD:s ideér å politik.., å svenskarna ser ut att vakna, bara på ett par dagar har stödet för SD:s flyktingpolitik, glädjande nog, minskat med 5% enligt SIFO:s undersökning.
    Fråga mig inte efter källa, ni får söka sanningen själva.
  • Anonym (vakna för fan)
    nordanvind skrev 2015-09-09 11:40:58 följande:

    Den som på allvar som ovan skrevs tror att man kan fly TILL någo har missat en del. Man flyr inte till bidrag man flyr från krig. Att dessutom tro att det hela är en plan för att islamisera Sverige låter ju som nått herr Breivik skulle yttra utifrån sin grandiosa paranoida värdsbild. Det är snudd på medicinering på sånt. Klart som fan en o annan terrorist kan slippa igenom men det kan man inte skydda sig mot genom att stoppa flyktingar. Sen är frågan om det är värt lidandet för de som inte kommer in att stoppa nåt fåtal potentiella terrorister. Nää d e inte d.


    Du kan ju börja med att läsa trådens början innan du flosklar till det.


    Sen kommer man inte ifrån att dom har slutat fly ifrån så fort man satte sig i trygghet i närområden och börjat "fly" till när man ihärdigt slår sig genom land efter land.


     

  • SpanskaFlugan
    Anonym (vakna för fan) skrev 2015-09-09 11:47:56 följande:
    Du kan ju börja med att läsa trådens början innan du flosklar till det. Sen kommer man inte ifrån att dom har slutat fly ifrån så fort man satte sig i trygghet i närområden och börjat "fly" till när man ihärdigt slår sig genom land efter land.  

    Så teoretiskt sett, om Norge vore muslimskt och hamnade i krig med t.ex. Danmark skulle du med öppna armar välkomna alla norska muslimska flyktingar till Sverige utan knot?
  • todo nada
    Anonym (vakna för fan) skrev 2015-09-09 11:47:56 följande:

    Du kan ju börja med att läsa trådens början innan du flosklar till det.

    Sen kommer man inte ifrån att dom har slutat fly ifrån så fort man satte sig i trygghet i närområden och börjat "fly" till när man ihärdigt slår sig genom land efter land.

     


    Din teori är ju teoretiskt rätt om man anser att människor har rätt att överleva. Personligen anser jag däremot att de har rätt att leva också, vilket är mer omfattande än att just bara hålla sig vid liv.

    Det är därför de söker sig till Sverige och Tyskland. Har du sett hur det går till vid tex Ungerns gränser om dagarna numera? Där möts de av batongslag istället för välkomstskyltar. Och du undrar på fullaste allvar varför de inte stannar tex där..
  • Anonym (vakna för fan)
    SpanskaFlugan skrev 2015-09-09 11:52:55 följande:

    Så teoretiskt sett, om Norge vore muslimskt och hamnade i krig med t.ex. Danmark skulle du med öppna armar välkomna alla norska muslimska flyktingar till Sverige utan knot?

    Så praktiskt sätt om det Sverige hamnade i krig, vilket bara är en tidsfråga innan vi måste börja försvara oss på hemmaplan så skulle jag inte försöka "fly" till Kanada eller Japan.


    Definitivt skulle jag inte vissa totalt förakt mot folk som jag ber om hjälp eller deras länder med sabotage, vandalism och våld mot myndigheter.


    Har du ens klickat på en länk av det jag postade?


     

Svar på tråden Funderar du på att rösta på SD? Läs det här!