Min man är ingen bra pappa
Han har inget större intresse för sitt barn och hade inte tänkt ha nattumgänge alls, utan bara dagumgänge men fann sig trängd vid ett socmöte och sa ja för att slippa undan deras pressande (ja han har psykiska problem som han går och får hjälp för) och för att han först inte fattade (pga stress) att de menade umgänge med övernattning.
Så nu står vi här och har försökt länge och väl att få till det men jag tvingas ta ett större ansvar än jag vill, jag kan inte sova i min egen säng när bonus är här för vi får inte plats alla tre, jag kan sällan hänga med vänner för att göra något de helger styvbarnet är här osv.
När styvbarnet var yngre gick det mycket bättre, då gick jag gå in som 'mamma' (skriver mamma för att påvisa vilken typ av ansvar jag tagit) när pappan inte klarade mer vilket var ganska snart. Jag testade att vara borta så han tvingades ta hela ansvaret men det resulterade bara i totalt upplopp hemma med ett styvbarn som var mer vilt än tamt och en apatisk pappa i soffan, bara kapabel att se till att styvbarnet inte skadade sig.
Nu, när styvbarnet är äldre och också pratar mer och kräver mer så blir han mer och mer jobbig och vill inte att jag ska göra något alls med honom, han är oförskämd och otrevlig emellanåt, säger att bara pappa bestämmer, att sängen är hans och pappas så stick och uttrycker sig emellanåt otroligt ouppfostrat och ohyfsat. (Som tex idag; Men flytta på dig! trots att han kunde komma förbi om han bara gått lite åt sidan om där jag stod och hade på tandkräm på tandborsten)
Jag inser så klart att styvbarnet är tryggt med mig eftersom han vågar bete sig så, men det är likväl asjobbigt för han är inte mitt barn, jag har inte grundkärleken till honom som jag har med mina egna och jag älskar inte styvbarnet även om jag tycker om honom men faktiskt inte mer än jag tycker om grannarnas ungar.
Jag har pratat med pappan och sagt att han måste skärpa sig, den hjälp han får av psykvården är inte tillräcklig för den hjälper inte tillräckligt eller så måste han avsäga sig umgänget, antingen helt eller ha dagumgänge.
Men inget händer, han blir bara apatisk och får ångest av dessa krav. Men jag vill inte längre, jag orkar och vill inte vara styvbarnets förälder, jag är klar med småbarn, mina barn är vuxna, jag har ägnat hela mitt vuxna liv hittills med att ta hand om alla andra, nu är det mig själv jag vill ta hand om. Jag har tom bytt yrke, yrket jag har nu innebär inget omhändertagande över huvud taget och det passar mig just nu.
Min man har själv en del dippar i sitt mående men de har under tiden vi har varit tillsammans blivit allt färre, nu kommer de bara vid umgänget.
Han orkar inte heller ta tag i styvbarnets olater som att alltid komma och vilja sova hela natten i vår säng eller säga nej till tv-tittande (8 tim på raken är inte ok), säga nej när styvbarnet lökar vid nattning med tjafs om vatten var och varannan minut, att han gömmer sig osv.
När styvbarnet talar otrevligt eller säger otrevliga saker till mig så säger han ifrån om han hör, men det gör ju jag också så klart, jag talar om vad jag accepterar och inte.
Men nu vill jag helst bara åka härifrån vid varje umgänge men pappans humör när han blir tillräckligt stressad och får tillräckligt med ångest gör att jag inte vågar lämna hela helgen. Han skulle inte slå, men skrika högt och kanske kanske ta styvbarnet i armen för att markera och då blir styvbarnet rädd. Att säga ifrån är helt i sin ordning men inte HUR som helst. Styvbarnet är inte heller vant vid att bli åtsagd, han styr rätt mycket med mamman. Hittills har han dock lytt mig, troligen då jag har varit konsekvent hela tiden så han har varit trygg i att jag inte tillåter matkladd på väggarna någonsin, hur många gånger han än testar osv.
Men nu, när han en längre tid (nästan ett år) varit så fruktansvärt trist och otrevlig så har jag ledsnat. Jag vill inte mer, det får vara bra nu eller så utökar vi umgänget så att styvbarnet är här mer så att våra regler 'sätter sig'. Reglerna är inte konstiga, det är bla att man är trevlig mot varandra, (med förståelse att man kan vara arg ibland) inte sitter naken i soffan, man kastar inte leksaker vare sig rakt ut eller mot andra osv.
Usch, ville bara skriva av mig och det blev långt ser jag. Om jag gör slut med pappan så kommer umgänget att avslutas direkt för då kommer han att ta jobb i Norge (han är tillfrågad av en vän att komma dit och jobba men han vill inte vara ifrån mig så långa perioder) men det borde ju inte jag ha dåligt samvete för, men det har jag. Jag känner; Om bara jag kan orka ta hand om styvbarnet tills han är stor nog att ta hand om sig själv mer, om jag bara...
TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2015-10-03 21:44
Jag uppdaterar genast; Jag älskar min man, även om han är en dålig pappa, jag valde honom inte för de kvalitéernas skull eftersom jag var ju klar med barn. Jag ville ha en man att dela mitt liv med, som delar mina intressen och mina livsmål och det gör han.
Jag visste att han hade barn, men inte att det skulle bli så här med umgänget, dels inte att det skulle bli nattumgänge och inte att mamman skulle vara så slapp i sin uppfostran, inte att mamman skulle vara en sådan pest emellanåt, inte att min man skulle må så dåligt och få sådan ångest av umgänget och inte att jag skulle få ta ansvaret.