• Fotbollskillen

    Längtar efter en flickvän.

    Hej tänkte att det säkert finns många tjejer här som kanske kan svara eller ge råd.

    Jag är 26 och har i cirka två år varit medlem på en dejtingsida, har en välformulerad presentation där jag beskriver vem jag är, vad jag har för intressen, vad jag söker för något. Har även tre bilder på mig.
    Har skrivit till jätte många tjejer, läser deras presentation och skriver ett personligt mejl. Vissa av tjejerna läser inte ens mina mejl medan de som läst mejlet besöker min sida men jag har bara fått ett svar tillbaka, det var från en tjej som tackade för mitt fina mejl men att jag inte var något för henne. visst tyckte att hon verkade vara en jätte trevlig tjej av det hon skrivit på sin sida men blev glad iallafall att hon tog tid att svara.
    Jag blir glad om någon tjej jag skrivit till besöker min profil, hoppas på att få ett svar men blir lite besviken när jag inte får det för förstår att det är mitt utseende det beror på eftersom min presentationstext har jag lagt ner väldigt mycket tid på! Jag tvingar ingen tjej att hon ska gilla mig men hade hoppats att det hade funnits en av alla jag skrivit till som ville ge mig en chans och lära känna mig.
    Finns det tjejer som inte går bara på utseendet? Har ingen erfarenhet av tjejer så därför jag frågar.
    Tycker det är lite ledsamt att inte få svar när jag lägger ner mycket tid på varje mejl men men.

    Jag är mycket medveten om att jag inte ser ut som till exempel någon kille som är med i Paradis hotell, förstår om de är attraktiva för tjejer, muskler, tatueringar och magrutor osv men måste väl finnas tjejer som kan tänka sig en vanlig pojkvän.

    Känner att dejtingsida är ett bra sätt för mig att komma i kontakt med en tjej, är blyg och skulle inte ha modet och självförtroendet att gå fram till en tjej på stan, mitt självförtroende är i botten,är oskuld och har en minimal liten penis. Har haft en jobbig uppväxt då jag inte har några vänner och har blivit mobbad hela min skolgång.

    Jag går till ett jobb varje dag som kock och jag trivs som fisken i vattnet, på fritiden tränar jag, bakar, läser  och går på fotboll/hockey matcher, resten av tiden sitter jag ensam i min lägenhet.

    Får en klump i magen när jag ser par som är kära, skulle också vilja känna mig älskad för första gången i mitt liv. Vakna upp med ett leende varje morgon och känna mig lycklig att just hon ligger och sover där bredvid.
    Ha någon att komma hem till, komma hem från jobbet och överraska henne med något, ta med henne på utflykter, dela roliga och tråkiga saker tillsammans med, planera saker och åka på semester tillsammans. Dela hennes intressen då jag önskar att jag hade fler intressen så jag har saker att göra.

    Skulle bli glad om någon ville ta sig tid att ge mig lite tips på hur jag kan få en flickvän? Något tips på vad jag kan skriva till en tjej?
    Vet att kärlek inte är någon garanti men jag är hoppfull trots mina motgångar i livet om att även jag en dag träffar en underbar tjej, det är vad jag brukar säga till mig själv varje kväll när jag kollar in i spegeln när jag ska borsta tänderna och jag känner mig lite nere. Någon egenskap borde jag ha som får en tjej att bli intresserad av mig.:)

  • Svar på tråden Längtar efter en flickvän.
  • Anonym (MP)

    Är det Mötesplatsen?

    - Vad heter du där isf?

  • Fotbollskillen
    Anonym (MP) skrev 2016-04-28 16:44:11 följande:
    Är det Mötesplatsen?
    - Vad heter du där isf?
    Nej jag är inte med på den sidan tyvärr.
  • Anonym (MP)
    Fotbollskillen skrev 2016-04-28 17:00:25 följande:

    Nej jag är inte med på den sidan tyvärr.


    Okej, där är jag med. Vi kunde prata där, tänkte jag. :)

    Hur gammal är du? Vart bor du?
  • Anonym (Molly)

    Jag har pojkvän men tycker du verkar vara en gullig kille :) Ge inte upp hoppet om att du kommer träffa en fin tjej en dag! 

  • Fotbollskillen
    Anonym (MP) skrev 2016-04-28 17:07:12 följande:
    Okej, där är jag med. Vi kunde prata där, tänkte jag. :)
    Hur gammal är du? Vart bor du?
    Okej tyvärr så har jag inte det.
    Det framgår i texten hur gammal jag är dudå?
  • Jonasson

    Har man aldrig haft en flickvän så kan man säker tro att det är något att ha men tro mig man är lyckligare utan. Är 40 och har tröttnat på allt vad relationer heter. Mitt tips är att hålla sig borta från detingsidor, dessa sänker bara din självkänsla om du redan har en ett dåligt sådant. Dessutom så tycker jag att vi inte ska hålla på och fjäska för alla snorkfröknar som hänger där. Det enda dom kan erbjuda är sex och inte ens det är speciellt åtrovärd.

  • Fotbollskillen
    Jonasson skrev 2016-04-28 20:38:10 följande:

    Har man aldrig haft en flickvän så kan man säker tro att det är något att ha men tro mig man är lyckligare utan. Är 40 och har tröttnat på allt vad relationer heter. Mitt tips är att hålla sig borta från detingsidor, dessa sänker bara din självkänsla om du redan har en ett dåligt sådant. Dessutom så tycker jag att vi inte ska hålla på och fjäska för alla snorkfröknar som hänger där. Det enda dom kan erbjuda är sex och inte ens det är speciellt åtrovärd.


    Okej varför känner du så? Hehe roligt uttryck "snorkfröknar"

    Jag tycker tjejer verkar vara underbara varelser så skulle göra vad som helst för att få leva tillsammans med en!

    Ja du kanske har rätt i att tjejer på datingsidor enbart svarar killar som ser någorlunda bra ut men tycker själv att jag skriver bra mejl så borde fått minst ett svar tillbaka under åren tycker jag.

    Tjejerna jag skriver till är riktade mot dom så de kan inte få intrycket att det är ett mejl som jag kopierar och skriver till flera andra.
  • Anonym (Girl next door)

    Skulle du kunna kopiera in ett exempel på ett första - mail du skrivit till en tjej där så får vi titta och ge tips? Det kan vara andra problem än att de är för långa.

    Bilderna kan vara ett problem men inte säkert att ditt utseende är det för det. Det hade varit lättare ifall vi hade fått se dem, hur de är tagna och så kan påverka väldigt mycket hur man tycker. Min senaste kille blev supersnygg på vissa foton (så såg han ut irl) men såg ut som en alien på andra. Råkar du då ha lagt upp alien-bilderna så kan det vara ett problem. En hel del killar verkar ha svårt att veta vad som ska framhävas på en bild. Annars fråga tjejkompisar om du har.

    En killkompis till mig som inte är snygg och dessutom kort (169 cm) hade inget problem att hitta tjejer på dejtingsidor men då hade jag hjälpt honom att ta och välja bra bilder. Nu har han en flickvän han träffade på just hp.

  • Anonym (Girl next door)

    Oj skrev fel. Menade inte att de var för långa utan att det kan finnas andra problem än att ha opersonliga mail.

  • S c h n a
    Anonym (MP) skrev 2016-04-28 17:07:12 följande:

    Okej, där är jag med. Vi kunde prata där, tänkte jag. :)

    Hur gammal är du? Vart bor du?


    Skicka ett PM till honom här? Han är ju inte anonym.
Svar på tråden Längtar efter en flickvän.