Du måste logga in för att svara i en tråd.

  • amandajavisst

    Måste gå ner i vikt för att få behandling

    Hej på er!

    Jag är 20 år gammal och försöker att få barn med min sambo (24 år). Jag fick diagnosen PCO i februari däremot är alla värden superbra, det är alltså bara äggstockarna som det är "fel" på.

    Nu till det jobbigaste... Jag är överviktig, och vet mycket väl om det. Saken är den att jag har lärt mig att älska min kropp och jag är stolt över mig själv. Jag har inga sjukdomar förutom PCO, jag rör på mig varje dag minst 30-60 minuter rask promenad. Jag har uteslutit sötsaker, kaffe, läsk och har ätit enligt 5:2 dieten. Ingenting har hänt sedan februari då jag började med det.

    Jag har ätit en Pergotimekur nu och var igår på VUL för att kolla på äggblåsorna. Då fick jag väga och mäta mig och läkaren blev helt galen!

    Hon stonkade med armarna och var högljudd och uttryckte "Oj vad högt, du måste gå ner i vikt". Hon var helt galen helt enkelt.

    Hon frågade ingenting om kost och hälsa, om jag åt mediciner, hur jag mådde eller någonting.

    Däremot tog hon fram BMI måtten och kollade och påpekade högt och tydligt att jag måste gå ner 10 kilo för att få fortsatt hjälp.

    Jag blev så jäkla kränkt, känner mig ful och dålig som människa.

    Men jag har försökt mitt bästa att gå ner i vikt länge!

    Igår började jag med LCHF och hoppas att det ska ge resultat, fick även metformin utskrivet.

    Nu behöver jag höra hur det är för er! Vad äter ni? Hur äter ni? LCHF, som vanligt? Tränar ni, på gym eller hemma?

    Vore tacksam för lite stöd och höra hur det gått för er. Det kan väl inte vara helt kört för mig?


  • Svar på tråden Måste gå ner i vikt för att få behandling
  • amandajavisst

    Idag har jag ätit:

    Frukost 09.30: 1,5 dl Yogurtkvarg (3.0 kolh)

    Lunch 12.30: 2 smala ost och bacon korvar (3.6 kolh), 1,5 dl frysta morötter (4.0 kolh) och lite ketchup (8.4 kolh).

    Mellanmål: 350 ml Drickkvarg (2.8 kolh)

    Middag 17.30: Kyckling, grönsaker med sås (restaurang)

    Fredagsmys 21.30: 200 g Propud choklad (4.6 kolh)

    Vad tycker ni om detta? Är det bra, dåligt? Ska jag ta bort något, lägga till något?


  • Fröken Apelsin
    amandajavisst skrev 2016-05-13 21:05:19 följande:

    Du har rätt i vad du skriver. Men VAD i övervikt gör det svårare att bli med barn? Bara siffran på vågen? Det borde vara om man är ohälsosam som det är illa. Men jag är hälsosam och frisk, då kan jag tycka att det är konstigt att en siffra på vågen kan avgöra?

    Jag går nu över 10 000 steg om dagen, äter LCHF, så jag tycker att jag borde gå ner i vikt nu!


    Du går ner i vikt om du äter mindre kalorier än du gör av med, det gäller oavsett om du bara äter gräddbakelser eller bara morötter.

    Tyvärr är vikten inte bara en siffra. Om vi bara tar upp gaviditetsfrågan så innehåller fettvävnaden ett hormon som heter leptit. Det hormonet hämmar cellerna i äggstockarna.

    Sedan är det inte hälsosamt att vara överviktig, det finns många faktorer som avgör om man är hälsosam eller inte, om man röker, motionerar etc Så en överviktig person kan vara med hälsosam än en normalviktig då man räknar ihop allt, men själva övervikten är tyvärr aldrig hälsosam.
  • Kasperina

    Om du fortsätter äta ost-och-bacon-korv och 200g choklad och så en fet sås på det på en enda dag spelar det ingen roll hur lite eller hur nyttigt du äter i övrigt.
    Du vet nog egentligen det. Bort med onödigt animaliskt fett, dra ner på godis. Om du känner att du behöver en "belöning" eller helgmys, ta EN chokladbit.

    Anledningen till att de är griniga när det gäller övervikt och graviditet är att övervikt ökar riskerna för både mor och barn kraftigt. Du blir inte utan hjälp för att de inte tror att du kan bli gravid, du blir utan hjälp för att OM du blir gravid är risken mycket högre för en problematisk graviditet som kan vara farlig både för dig och för barnet.

    Saxat från THs sida:
    Kvinnor med högt BMI har en ökad risk för fosterskador, orsaken är inte klarlagd men en anledning tror man kan vara att kvinnan har en försämradsockeromsättning. Risken är också större för att kvinnan får förhöjt blodtrycksom sedan längre fram i graviditeten kan övergå till en havandeskapsförgiftning.
    Risken är också fördubblad till att kvinnan utvecklar en graviditetsdiabetes jämfört med en kvinna med normalt BMI. Enligt svenska data har överviktiga kvinnor en någon ökad risk att både föda för tidigt men också att bli överburen. Att barnet blir stort är också vanligare och då menar jag barn som väger mer än 4500 gr. Även risken för att barnet kan dö i livmodern är större hos kvinnor med högt BMI.
    Kejsarsnitt är också vanligare hos överviktiga kvinnor, där också risken för komplikationer hos mamman kan uppstå.

    Jag tycker det är svårt bara att gå ner mina gravidkilon (väger 4 kilo mer än när jag blev gravid för 4 år sen...) så jag har full förståelse för att det är svårt. Det är tom jättesvårt! Jag slutade röka när jag hade svårt att bli gravid första gången och det var nog så svårt, men jag hade en jävligt bra morot och blev gravid och fick behålla två veckor efter sista ciggen
    Be om hjälp att gå ner i vikt! Prata med dietist, gå med i viktväktarna, vad som helst.

  • Vickisen

    För det första, om du ska äta enligt LCHF så ska du inte äta lågfettsprodukter och öka proteinintaget, då äter du istället en högproteindiet. Behöver inte vara fel det heller, lutar mer mot Dukandietenhållet. Men om du är inne på LCHF så ska du äta lika mycket protein som vanligt och sedan byta ut energin från kolhydrater mot energi från fett. Dvs energiprocenten, inte att äta samma mängd i vikt fett som kolhydrater.

    Själv skulle jag föreslå att kanske ladda ner en kaloriräknarapp och kolla av hur mycket du faktiskt får i dig över en vecka eller två när du äter som du brukar. Du verkar ju äta vettigt, lite godis m.m. Kanske äter du bara lite för stora portioner.

    När man är överviktig kan man bli leptinresistemt. Leptin är ett viltigt hormon vid viktnedgång. Det ger signaler till hjärnan om när man ska äta (blir hungrig) och får kroppen att vilja bränna fett.

    Det verkar tyvärr vara ganska vanligt bland de som har PCO att ha svårt att gå ner i vikt trots att man äter ganska lite energi. Därför tycker jag du ska kolla hur mycket energi du får i dig under ex en vecka så kan du göra en utvärdering. Är det så att du faktiskt äter mer eller lika mycket som din kropp nu förbrukar (d.v.s. du går inte ner i vikt) eller äte du faktiskt ganska lite, så att du "borde" gå ner men inte gör det ändå. För i så fall kan det ha med leptinnivåerna att göra. Du kan lätt googla om övervikt och leptin så hittar du massor att läsa.

  • Knyttan

    [quote=76622274][quote-nick]amandajavisst skrev 2016-05-13 22:19:54 följande:[/quote-nick]Idag har jag ätit:

    Frukost 09.30: 1,5 dl Yogurtkvarg (3.0 kolh)

    Lunch 12.30: 2 smala ost och bacon korvar (3.6 kolh), 1,5 dl frysta morötter (4.0 kolh) och lite ketchup (8.4 kolh).

    Mellanmål: 350 ml Drickkvarg (2.8 kolh)

    Middag 17.30: Kyckling, grönsaker med sås (restaurang)

    Fredagsmys 21.30: 200 g Propud choklad (4.6 kolh)

    Vad tycker ni om detta? Är det bra, dåligt? Ska jag ta bort något, lägga till något?

    [/

    Om du vill äta enligt LCHF tycker jag inte det var så bra. Kvarg innehåller väldigt lite fett som man står sig på och kan därutöver innehålla ganska mycket socker. Ketchup är också big no-no i LCHF.

    En LCHF- meny innehåller oftast inga mellanmål helt enkelt för att man står sig så länge på maten att det ska inte behövas. Behöver man äta mellanmål äter man fel typ. När jag åt enligt LCHF var jag tillslut nere på två mål mat om dagen. Då drack jag fettkaffe på morgonen (OBS inget för fettfobiker... Det är en stor kopp kaffemed en msk kokosfett och en msk grädde, alt bara kokosfett) och åt lunch och middag. Inget mer. Du ska ABSOLUT INTE äta olika typer av lågkaloriprodukter eller "fettsnåla" varianter om du vill äta LCHF. Bara rena naturliga ingredienser, det är bäst. Propudding vet jag inte ens vad det är men jag antar att det är någon sorts bantningsvariant av efterätt. Bort med det! OM man har kommit igång med sin viktminskning kan man evt tillåta sig att äta några få rutor mörk choklad, någon enstaka gång. Mn man ska inte planera in det från början för då kommer man 100% säkert misslyckas med LCHF. Nuförtiden finns det massvis av LCHF-efterätter och bakverk mm. Men vill man gå ner i vikt kan man inte tro att man kan svulla på det istf vanliga sötsaker. Det är mer för dem som kanske har nått sin målvikt och mer kör "livsstils-LCHF".

    Mitt bästa tips är att gå ut hårt, så att du kommer igång med fettförbränningen. Du kommer må skit i 3-4 dagar - men när du kommer ut på andra sidan är det fantastiskt. Mitt menyförslag:

    Frukost: äggröra och bacon

    Lunch: Kycklingfilé, grönsaker och en stor klick sås gjord på creme fraiche och kryddor (vanlig sås innehåller ofta vetemjöl, skippa den då är det bättre att lägga på en klick smör)

    Middag: Köttfärssås med zuccinipasta.

  • amandajavisst
    Kasperina skrev 2016-05-13 23:48:58 följande:

    Om du fortsätter äta ost-och-bacon-korv och 200g choklad och så en fet sås på det på en enda dag spelar det ingen roll hur lite eller hur nyttigt du äter i övrigt.

    Du vet nog egentligen det. Bort med onödigt animaliskt fett, dra ner på godis. Om du känner att du behöver en "belöning" eller helgmys, ta EN chokladbit.

    Anledningen till att de är griniga när det gäller övervikt och graviditet är att övervikt ökar riskerna för både mor och barn kraftigt. Du blir inte utan hjälp för att de inte tror att du kan bli gravid, du blir utan hjälp för att OM du blir gravid är risken mycket högre för en problematisk graviditet som kan vara farlig både för dig och för barnet.

    Saxat från THs sida:

    Kvinnor med högt BMI har en ökad risk för fosterskador, orsaken är inte klarlagd men en anledning tror man kan vara att kvinnan har en försämradsockeromsättning. Risken är också större för att kvinnan får förhöjt blodtrycksom sedan längre fram i graviditeten kan övergå till en havandeskapsförgiftning.Risken är också fördubblad till att kvinnan utvecklar en graviditetsdiabetes jämfört med en kvinna med normalt BMI. Enligt svenska data har överviktiga kvinnor en någon ökad risk att både föda för tidigt men också att bli överburen. Att barnet blir stort är också vanligare och då menar jag barn som väger mer än 4500 gr. Även risken för att barnet kan dö i livmodern är större hos kvinnor med högt BMI.Kejsarsnitt är också vanligare hos överviktiga kvinnor, där också risken för komplikationer hos mamman kan uppstå.

    Jag tycker det är svårt bara att gå ner mina gravidkilon (väger 4 kilo mer än när jag blev gravid för 4 år sen...) så jag har full förståelse för att det är svårt. Det är tom jättesvårt! Jag slutade röka när jag hade svårt att bli gravid första gången och det var nog så svårt, men jag hade en jävligt bra morot och blev gravid och fick behålla två veckor efter sista ciggen

    Be om hjälp att gå ner i vikt! Prata med dietist, gå med i viktväktarna, vad som helst.


    Ost och bacon korv står överallt är bra för LCHF, hög kötthalt, mycket fett och få kolhydrater, varför ska jag inte äta det?

    200 g choklad har jag verkligen inte ätit. Det är en proteinpudding med hög fetthalt och låg kolhydratshalt som ska funka perfekt som fredagsmys istället för choklad eller liknande med mycket kolhydrater.

    Viktväktarna och räkna kalorier funkar inte för mig. Jag går inte ner i vikt av det. Jag behöver äta mig mätt och äta mycket fett, grönsaker och protein.
  • amandajavisst
    Knyttan skrev 2016-05-14 07:25:13 följande:

    [quote=76622274][quote-nick]amandajavisst skrev 2016-05-13 22:19:54 följande:[/quote-nick]Idag har jag ätit:

    Frukost 09.30: 1,5 dl Yogurtkvarg (3.0 kolh)

    Lunch 12.30: 2 smala ost och bacon korvar (3.6 kolh), 1,5 dl frysta morötter (4.0 kolh) och lite ketchup (8.4 kolh).

    Mellanmål: 350 ml Drickkvarg (2.8 kolh)

    Middag 17.30: Kyckling, grönsaker med sås (restaurang)

    Fredagsmys 21.30: 200 g Propud choklad (4.6 kolh)

    Vad tycker ni om detta? Är det bra, dåligt? Ska jag ta bort något, lägga till något?

    [/

    Om du vill äta enligt LCHF tycker jag inte det var så bra. Kvarg innehåller väldigt lite fett som man står sig på och kan därutöver innehålla ganska mycket socker. Ketchup är också big no-no i LCHF.

    En LCHF- meny innehåller oftast inga mellanmål helt enkelt för att man står sig så länge på maten att det ska inte behövas. Behöver man äta mellanmål äter man fel typ. När jag åt enligt LCHF var jag tillslut nere på två mål mat om dagen. Då drack jag fettkaffe på morgonen (OBS inget för fettfobiker... Det är en stor kopp kaffemed en msk kokosfett och en msk grädde, alt bara kokosfett) och åt lunch och middag. Inget mer. Du ska ABSOLUT INTE äta olika typer av lågkaloriprodukter eller "fettsnåla" varianter om du vill äta LCHF. Bara rena naturliga ingredienser, det är bäst. Propudding vet jag inte ens vad det är men jag antar att det är någon sorts bantningsvariant av efterätt. Bort med det! OM man har kommit igång med sin viktminskning kan man evt tillåta sig att äta några få rutor mörk choklad, någon enstaka gång. Mn man ska inte planera in det från början för då kommer man 100% säkert misslyckas med LCHF. Nuförtiden finns det massvis av LCHF-efterätter och bakverk mm. Men vill man gå ner i vikt kan man inte tro att man kan svulla på det istf vanliga sötsaker. Det är mer för dem som kanske har nått sin målvikt och mer kör "livsstils-LCHF".

    Mitt bästa tips är att gå ut hårt, så att du kommer igång med fettförbränningen. Du kommer må skit i 3-4 dagar - men när du kommer ut på andra sidan är det fantastiskt. Mitt menyförslag:

    Frukost: äggröra och bacon

    Lunch: Kycklingfilé, grönsaker och en stor klick sås gjord på creme fraiche och kryddor (vanlig sås innehåller ofta vetemjöl, skippa den då är det bättre att lägga på en klick smör)

    Middag: Köttfärssås med zuccinipasta.


    Kvargen är från Skånemejerier och har bara 3 gram kolhydrater per 100 gram. Det kan ju knappast vara mycket socker?? Jag vet att det bara är 0,8 procent fett, men om jag äter kvarg och rullar ostskivor eller äter en avocado till borde det ju funka?

    Fettsnåla produkter är inte bra med LCHF, det vet jag. Det undviker jag i högsta grad.

    Propud är en ny grej som är ett nyttigare variant för fredagsmys eller lördagsgodis. Det innehåller 4,6 gram kolhydrater och 1,5 gram fett. När jag är sugen på godis kommer jag att äta en sån, inte ta en chokladbit. Den används av lchfare och andra hälsomännislor som nyttig efterrät och mys.

    Jag har planerat in att få äta en pudding en gång i veckan, fredag eller lördag. Det kommer INTE få mig att misslyckas, troligtvis tvärtom. Eftersom jag inte VILL gå ner i vikt och äta LCHF och allt detta, så behöver jag motivation. Då är det perfekt.

    Allting jag äter ska vara på under 5gram kolhydrater per 100 gram och jag ska försöka ligga på under 50 kolhydrater per dag.

    Räkna kalorier ska jag inte göra igen. Jag blev sjuk av att göra det förra gången och tänker inte tillåta mig själv att må så dåligt igen.
  • Annelie 76
    amandajavisst skrev 2016-05-13 22:19:54 följande:

    Idag har jag ätit:

    Frukost 09.30: 1,5 dl Yogurtkvarg (3.0 kolh)

    Lunch 12.30: 2 smala ost och bacon korvar (3.6 kolh), 1,5 dl frysta morötter (4.0 kolh) och lite ketchup (8.4 kolh).

    Mellanmål: 350 ml Drickkvarg (2.8 kolh)

    Middag 17.30: Kyckling, grönsaker med sås (restaurang)

    Fredagsmys 21.30: 200 g Propud choklad (4.6 kolh)

    Vad tycker ni om detta? Är det bra, dåligt? Ska jag ta bort något, lägga till något?


    Det där är inte LCHF och det kan vara en av anledningarna till att viktnedgången uteblir.
    Du ska äta mat dvs kött, fisk, skaldjur, ägg, smör och ev majonnäs. Till maten har du lite FETA mjölkprodukter och/eller lite kolhydratfattiga grönsaker.
    Kvarg har alldeles för lite fett. Det är dessutom inte bra att ha bara mjölkprodukter i en måltid. Många reagerar på mjölkprotein som att de ätit kolhydrater så ofta kan man behöva begränsa intaget av mjölkprodukter, särskilt flytande såna.
    Morötter brukar undvikas när man äter LCHF. De innehåller ganska mycket kolhydrater och det blir lätt en stor mängd. Välj nåt med mindre kolhydrater som tex spenat, broccoli, vitkål eller sparris. Ketchup är definitivt inte LCHF då den innehåller en massa socker.
    Resten av det du äter är magert och kolhydratrikt dvs inte LCHF. LCHF betyder Low carb, high fat. Du ska ta bort kolhydraterna och ersätta dem med fett. Inte i mängd utan motsvarande energi. Din kropp måste drivas av nånting och med LCHF är detta nånting fett. Det är dessutom fettet som hjälper din kropp läka och producera rätt hormoner. Fettet är alltså livsviktigt, inte nåt du ska vara rädd för.
    Du behöver läsa på hur du ska göra för det du äter nu är inte bra för kroppen och definitivt inte bra för viktnedgång. Googla Kostdoktorn, Anna Hallén, Allt om LCHF och High fat fitness för mer info.
  • amandajavisst
    Annelie 76 skrev 2016-05-14 10:12:33 följande:
    Det där är inte LCHF och det kan vara en av anledningarna till att viktnedgången uteblir.
    Du ska äta mat dvs kött, fisk, skaldjur, ägg, smör och ev majonnäs. Till maten har du lite FETA mjölkprodukter och/eller lite kolhydratfattiga grönsaker.
    Kvarg har alldeles för lite fett. Det är dessutom inte bra att ha bara mjölkprodukter i en måltid. Många reagerar på mjölkprotein som att de ätit kolhydrater så ofta kan man behöva begränsa intaget av mjölkprodukter, särskilt flytande såna.
    Morötter brukar undvikas när man äter LCHF. De innehåller ganska mycket kolhydrater och det blir lätt en stor mängd. Välj nåt med mindre kolhydrater som tex spenat, broccoli, vitkål eller sparris. Ketchup är definitivt inte LCHF då den innehåller en massa socker.
    Resten av det du äter är magert och kolhydratrikt dvs inte LCHF. LCHF betyder Low carb, high fat. Du ska ta bort kolhydraterna och ersätta dem med fett. Inte i mängd utan motsvarande energi. Din kropp måste drivas av nånting och med LCHF är detta nånting fett. Det är dessutom fettet som hjälper din kropp läka och producera rätt hormoner. Fettet är alltså livsviktigt, inte nåt du ska vara rädd för.
    Du behöver läsa på hur du ska göra för det du äter nu är inte bra för kroppen och definitivt inte bra för viktnedgång. Googla Kostdoktorn, Anna Hallén, Allt om LCHF och High fat fitness för mer info.
    Jag kan inte riktigt hålla med om det du säger. På kostdoktorns hemsida och på fler sidor står det att man ska äta mat med mindre än 5 g kolhydrater per 100 gram. Morötterna är på under 5?
    Jag äter sparris och broccoli också, den listan är endast från EN dag.
    Varför är inte resten av det jag äter LCHF? Jag tar bort kolhydraterna och ersätter med fett? På restaurangen var kycklingen med en liten såsklick och pommes till vanligt fall, till mig hade de tagit bort pommes och lagt till två olika feta såser och massa grönsaker. Det är väl LCHF?
    Korven jag åt till lunch innehåller mycket fett (21%) och 3.6 gram kolhydrater per 100 gram. Det är väl LCHF?
    Eftersom det var andra dagen igår hade jag inte köpt hem något nytt. Så jag tog frysta morötter med 4.6 gram kolhydrater per 100 gram och en klick ketchup stor som en tia ungefär. Vad är så fel med det?
    Puddingen innehåller 4.6 gram kolhydrater och har låg kalorihalt, men även låg kolhydratshalt.1.5 gram fett kanske är i minsta laget, men vore det bättre om jag åt vanlig choklad när jag var sugen?
    Drickkvargen åt jag som mellanmål för att jag var hungrig, och som det stod på kostdoktorn och övriga sidor så ska man inte gå hungrig. Då blev det en drickkvarg som är av samma märke som yoghurtkvargen. Den innehöll 2,5 gram kolhydrater per 100 gram och 0.9 procent fett. Detta är ju en low-carb podukt, både youghurtkvargen, drickkvargen och proteinpuddingen. 

    Kan du förklara för varje sak vad du menar INTE är LCHF?
    Min mamma äter såhär och har gått ner 20 kilo, min syster har ätit såhär och gått ner 30 kilo, min kompis har ätit såhär + druckit cola zero och gått ner 5 kilo på en månad.

    Man måste ju börja någonstans. Jag vill inte äta strikt LCHF under 20 kolhydrater per dag. Jag tänker mig mellan 20-40 kanske. Men jag kommer fortsätta gå efter den mat som har mindre än 5 kolhydrater per 100 gram.
Svar på tråden Måste gå ner i vikt för att få behandling