Anonym (Spåkärringen) skrev 2016-09-10 18:59:13 följande:
Om man föder ett barn ska man absolut, tveklöst få en chans.
Man får lämna prover kontinuerligt och är det utan problem så ska man få leva sitt liv med sitt barn.
Sköter man detta så finns inga problem, sköter man det inte så har man missat sin chans.
Barnet är så litet och kommer inte ha några minnen oavsett.
Ja, soc har makt. Mycket makt. Anledningen är att rättsväsendet tror mer på vad folket på soc säger än vad deras "motståndare" gör i de flesta fall.
Det händer att familjer lyssnas på, det gör det, men oftast litas det på det sociala och det kan ge fruktansvärda följder.
Det märks att du inte har någon kunskap kring hur barn fungerar. Ett barn omhändertas för barnens skull. Barn har rätt till sina föräldrar inte tvärtom. En mamma som har missbrukat under hela graviditeten har tydligt visat att hon inte har förmågan att sluta missbruka. En drogpåverkad person kan och ska inte ha ansvar för ett barn. Jag har varit med om att barn behöver avgiftas för att mamman tyckt att det är ok att droga.
Hur länge tycker du att det är ok att experimentera med ett barn för att se vad föräldern klarar av?
Barn påverkas betydligt mer än du tror. En otrygg anknytning kan förstöra hela livet för ett barn.