Fast om du anser att Ts son är bortskämd..
Din son är nog ovanligare i tänket än han. Bra dock och var glad så länge han är nöjd och inte kräver massor :) men de många ungar, tonåringar ser vad kompisar får och vill ha likadant. Inget konstigt alls. Tyvärr spinns det på och om det funnit helt andra kompisar vars föräldrar från början endast köpt det nödvändiga hade resten runt omkring gjort likadant och nöjt sig med det.
Som ett tex så bor jag i ett attraktivt förortssamhälle.
Här har folk pengar, så är det bara. Det finns vissa föräldrar som mer än gärna öser dyra kläder och presenter på sina barn. Det ser ju bra ut om ungen blir populär och ser dyrbar ut ungefär.
Klart barnens kompisar vill ta efter och tjatar hål i huvudet på sina föräldrar. Likaså senaste prylarna etc.
Hade de istället bott på landet långt ifrån en storstad kanske de nöjt sig med betydligt mindre.
Så är det och går nog inte komna ifrån. Man påverkas. Så det är i slutändan synd att kalla barnen bortskämda. Det ÄR annorlunda än när vi växte upp.
Anonym (jo) skrev 2016-10-06 10:28:57 följande:
Ja, det låter som om han är bortskämd.
Om har har skor som passar och är hela så är det väl klart att han inte kan förvänta sig att få nya.
Min 11 åring är mycket medveten om priser och vill inte slösa pengar på dyra kläder. Vi köpte vinterkängor igår och då ville han själv välja en storlek större så att dom skulle passa nästa år också. Medan jag fick säga till honom att det är viktigt att dom sitter bra även i år. Han valde själv dom billigare trots att dom som kostade ett par hundra mer var skönare. Sedan skulle vi välja jacka och då fick det bli en för 800 trots att det fanns billigare. Det kändes viktigt med bra kvalité och vattenavvisande. Och snygg. Ändå sa han att den har redan haft 3! år nu som verkligen är i minsta laget var ok att ha ett år till.
Vi har råd, så det handlar inte alls om det.