Anonym (skitungar) skrev 2019-11-20 17:47:27 följande:
Av det enkla faktumet att han sitter i regeringen. Han får städa upp efter alla skit M orsakat som utförsäljning av välfärden och ökning av ekonomiska klyftor.
Det vi ser är resultatet av Moderaternas styre. Tror någon verkligen att det hade varit annorlunda eller bättre om Reinfeldt regerat ännu?
Suck!
Men är du seriös.. du kan ju se vad de röstar på, allt är synligt.
De har varit emot i princip allt som varit viktigt inom säkerhetspolitik de senaste åren, försvaret med, polis och rättsväsende.
Även nedskärningar inom LSS och vård för psykiskt sjuka har just S + MP drivit igenom samt hårdare regler för FS.
Svårt att skylla på moderaterna när reinfeldt varit borta i ett antal år redan, precis som republikanerna brukar skylla allt på demokraterna trots att de röstar emot förslag som efterfrågats länge