Anonym (Förvirrad) skrev 2017-05-05 10:26:19 följande:
Kan jag ha varit otydlig med att frågeställningen inte bara gäller lagstiftade, utan även lagstödda skillnader. Kanske bara har nämnt det tre gånger... Jag är tydligen otydlig även i frågan om vad som är värst, för det tog hela fem gånger att få fram ett svar "Jag kan inte svara på vilka skillnader som är "värre", vilket då innebär att du inte anser att apartheid hade varit värre än att invandrare själva gör valet att segregera sig. ...samt en upprepning om illusionen om fria val (vilket är en tanke jag håller med dig om).
Poängen jag vill göra är att reda ut vad samhället ska ta för ansvar och på vilka grunder. Jag ifrågasätter vad "strukturella skillnader" är och om de verkligen har den tyngd som de tillskrivs idag. Och jag har ju fått svar nu. För vissa människor är det alltså det viktigaste att staten agerar mot individers egna val för att mot deras medvetna vilja "rätta till" något där utfallet ser otillfredsställande ut. Att då införa diskriminerande lagstiftning / lagstöd är OK. Tack! Skulle vara intressant att veta hur många som anser att detta är rätt mot individerna.
Jag tvekade en stund innan jag bestämde mig för att skriva detta inlägg eftersom jag är osäker på om du verkligen är intresserad av andra människors syn på din frågeställning eller om du bara vill driva fram din agenda och tala om för andra vad de tycker.
Men jag bestämde mig för att skriva ändå.
Om man pratar om "strukturella skillnader" kopplat till diskrimineringsgrunderna så har man i regel också redan erkänt de mänskliga rättigheterna.
Vår diskrimineringslagstiftning är ju direkt kopplad till de mänskliga rättigheterna. Tex apartheid är ju förbjudet i lag i enlighet med de mänskliga rättigheterna.
I de sammanhang man pratar om "strukturella skillnader" i samhället är det ju för att man vill förändra begränsande och diskriminerande strukturer i samhället - det vill säga exakt samma sak som lagstiftning vill åt, men som man inte kommer åt med enbart lagstiftning (eller så vill man ibland tom ta till ny lagstiftning i syfte att förändra dessa strukturella skillnader).
Så att den här motsättningen du pratar om - att å ena sidan agera för en diskriminerande lagstiftning som tex ett apartheidsystem och samtidigt arbeta för att motverka strukturella skillnader pga av etnicitet i samhället har jag aldrig stött på. Det låter väldigt kluvet och väldigt väldigt märkligt
Oftast är det ju så att man vill ändra på strukturella skillnader genom lagstiftning, bidragssystem mm samt med utbildning och andra förebyggande åtgärder av olika slag. Dvs man bemöter strukturella skillnader både genom tex lagstiftning och annat förebyggande arbete.
En strukturell skillnad är alltså en skillnad som är inbyggd i samhällsstrukturen och som kan motverkas genom lagstiftning eller annan typ av arbete. Hur eller ens om man vill förändra strukturella skillnader är ju en politisk fråga där olika partier tycker olika. Dock har vi skrivit på olika konventioner om mänskliga rättigheter som vi är bundna att följa.
I och med att du ser en motsättning i detta som vi andra i tråden inte tycks se verkar du läsa in saker och åsikter som inte uttryckts.
Sen glömmer du en aspekt med segregering och "val" (förutom det du själv tog upp hur fria valen egentligen är - som du tycktes glömma senare i samma inlägg?), det är att det ju inte bara är en part som väljer. Diskriminering och segregering pga av etnicitet pågår ju hela tiden i samhället och det beror inte endast (eller ens främst) på fria val från "invandrare" utan även på fria val från "svenskar" (eller ja personer med en hudfärg jämfört med en annan om vi ska jämföra med apartheid).
Person A kanske väljer att inte bjuda person B på kalaset pga person Bs hudfärg. Så valen går inte bara åt ett håll.
Sen är ju frågan om man vill motverka dessa strukturer eller ej - och i så fall hur.
Men att jämföra strukturella skillnader med lagstadgade skillnader på det sätt du gör förstår jag inte.
Ett samhälle som har lagstadgad apartheid har ju även stora strukturella skillnader utifrån etnicitet (annars fungerar ju inte deras lagstiftning som tänkt). Så det är ju inte antingen eller som gäller. I apartheids fall var ju lagstiftningen till för att upprätthålla dessa strukturella skillnader.