Anonym (usch) skrev 2017-05-29 13:15:32 följande:
Du menar att det är dubbelmoral att äta kött och ha husdjur? Eller bara att behandla husdjuren väl? Om man föder upp köttdjur för slakt, skall man då behandla dem så illa som möjligt så att man inte är dubbelmoralisk?
I övrigt skulle jag aldrig vilja jobba på bageri eftersom man går upp vid 2-3 på morgonen för att jobba. Jag är extremt mycket kvällsmänniska. Lika illa att dela ut tidningar. Usch!
jag menar att antingen så är man en djurvän eller så är man inte det. om man inbillar sig att man kan vara både ock så är man dubbelmoralisk
föder man upp egna köttdjur och behandlar dom väl, säkerställer att de aldrig upplever stress eller lidande ja lever ett gott och naturligt liv, så kan man fortfarande vara en djurvän