Världens högsta marginalskatt
Argumentet att de med lägst inkomst skulle få en höjd skatt bygger på ett antagande att det aldrig går att effektivisera eller skära ned på onödiga utgifter.
Det är bidrag till diverse projekt med kamelfarmar och gud vet vad, det är stödstrumpor för 6000kr paret, det är mängder med fall av fusk inom personlig assistans, det är byggprojekt där man spränger budgeten flera gånger om.
Någonstans i allt det här känner jag bara att vill jag ge de här människorna ännu mer pengar att leka med? Är det bristen på pengar som är problemet eller är det bristen på respekt för de gemensamma pengarna?
Om alliansen skulle vinna nästa val så finns befogad anledning att tänka på programmet Lyxfällan. Borgerliga regeringar har ju av hävd gjort satsningar utan att finansiera detta vilket har resulterat i ökade budgetunderskott och ökad statsskuld. Vi såg det på 90-talet och vi såg det under alliansen tid 2007-2014.
Nu har vi en situation där de borgerliga partierna, inför nästa val, lovar allt till alla utan att klargöra vem som ska finansiera detta. Vi har också en situation där landets kommuner signalerar att de kan behöva ökade statsbidrag för att undvika underskott.
Är det rätt att förslå sänkt skatt till de redan högavlönade när vi behöver satsa på försvar, rättsväsende, skola, vård och omsorg och när kommunerna kan behöva stöttning de närmaste åren? Jag tror att en växande väljarskara inser att det är dålig timing för skattesänkningar till de som tjänar mest.
Oberoende liberala Expressens ledarskribent Anna Dahlberg ställer i gårdagens tidning den befogade frågan om alliansen tänker ta en springnota. Läs hennes ledare, hon ställer relevanta frågor.
www.expressen.se/ledare/anna-dahlberg/tanker-alliansen-ta-en-springnota-efter-valet/