Anonym (A) skrev 2025-09-21 14:07:22 följande:
Köpt fler smycken på nätet. Jag brukar inte lägga pengar på mig själv och mitt yttre men jag har en riktigt tung period just nu efter att ha förlorat en anhörig och letar ganska desperat efter sådant som är vackert och ger lite ljus i tillvaron.
Dessutom är det smycken som har en betydelse och påminner mig om natur och historia som jag brinner för.
Nu ska jag gå till återvinningen, inte lika glamoröst. 
Fick precis ett mess från den enda man som verkligen berör mig, på ett bra men lite läskigt sätt. Tur att han bor långt härifrån, annars hade jag nog åkt till honom nu, orkar inte känna så mycket just nu,
Smycken är alltid trevligt! Fick veta att pappa nu skickat två par örhängen till mig från Canada.
Beklagar sorgen gällande din anhöriga. Hoppas du snart hittar ljus igen.
Sådana män är läskiga för sinnesron ibland men samtidigt otroligt givande. Tror faktiskt att det kanske hade varit bra för dig att träffa honom och få fly verkligheten lite, bara få vara i nuet.
Min kärlek är en sådan person. Speciellt förra året när jag separerat så var han min tillflykt från verkligheten, en plats där jag bara kunde vara. Han har alltid varit en person jag känt mig trygg med, men där känslorna skrämt.