Anonym (Anonym2) skrev 2025-09-18 15:03:51 följande:
Fast han har ju rätt i att hur ska någon kunna veta utan kommunikation. Osäker om det var du eller någon annan som tidigt i tråden skrivit något om att personen givit hundratals orgasmer till män. Reagerade på det faktiskt för som jag skrev innan det jag sex som ett samspel och inte att man delar ut orgasmer till höger och vänster. Och även jag får så klart ta ansvar för min egen njutning och så klart lyssna på henne så det blir bra för båda.
Vad är det du inte förstår?
Ja, det var jag som skrev det. SÅ KLART menar jag inte att jag delade ut orgasmer hejvilt till höger och vänster, jisses. Jag menar i ett tioårigt äktenskap och flera andra längre och kortare relationer och förbindelser, där det FANNS ett givande och tagande. Där det FANNS ett samspel.
Den mänskliga psykologin är mycket komplicerad, det är därför det är så frustrerande med män som säger 'säg hur du vill ha det då'. De första åren av mitt sexuella liv visste jag ju inte ens att jag kunde få orgasm eftersom jag aldrig hade fått det. Och min pojkvän trodde ju som sagt att jag hade kommit under vår relation. Han var väl inte heller så erfaren, även om han hade haft flera tjejer före mig.
Det är egentligen först de senaste åren (efter min skilsmässa) som jag börjat tänka mer på det här med orgasm. Eftersom jag aldrig lyckades komma oavsett hur mycket mannen försökte.. ja, man finner ju sig i det till slut. Man ORKAR inte göra orgasmen till en grej. Och som sagt, jag hade ju aldrig ens upplevt nåt annat än att sexet tog slut i och med mannens orgasm, och jag visste ju inte ens själv hur jag skulle kunna få orgasm, så vad göra?
I flera perioder under äktenskapet försökte vi göra så att jag onanerade med vibrator under sexet. Men det blev helt meningslöst, eftersom aktiviteten gick från att smekas, kyssas och knulla till att jag låg där och försökte koncentrera mig och inte kunde göra så mycket annat. Vi båda kom ur stämning, så då försvann ju hela poängen.
Jag tror att många män helt enkelt inte förstår hur mycket jag än försöker nyansera, nyansera, nyansera. Det är inte så att alla anorgasmiska kvinnor bara har haft svin till män som aldrig försökt göra det skönt för dem. Det är inte så att anorgasmiska kvinnor generellt är dåliga på att kommunicera. Det är ett väldigt svartvitt sätt att se på saken. Jag är ju kvinna, jag vet vad jag talar om!