• Anonym (vill och vill)

    Skulle du kvinna vilja bli hemmafru/hemmamamma? Vill du man/lesbisk kvinna ha en hemmafru/hemmamamma?

    Hej!

    Hett ämne jag vet! Vill du kvinna vara hemmafru/hemmamamma och skulle du man/lesbisk kvinna vilja ha en hemmafru/hemmamamma?

    Med hemmafru/hemmamamma menar jag dig som är hemma frivilligt. Det handlar om mer än bara 1-2 års föräldraledighet. Du söker inte jobb/jobbar extra/pluggar vid sidan av.

    Anledningen att jag inte frågar om hemmamän/hemmapappor är att de inte brukar skällas på lika mycket om de vill vara hemma, då är de istället "hjältar".

    Motivera gärna!

    Omröstning
    Du måste logga in för att rösta eller se resultatet av omröstningen.
  • Svar på tråden Skulle du kvinna vilja bli hemmafru/hemmamamma? Vill du man/lesbisk kvinna ha en hemmafru/hemmamamma?
  • Fru Blacker
    Drottningen70 skrev 2015-07-18 11:52:00 följande:
    Jobb innebär anpassning inte utveckling.
    Du har vi olika syn på vad jobb är.
    frublacker.se - Hypermanisk småbarnsmor med för många projekt
  • Anonym (vill och vill)
    Kjell2 skrev 2015-07-18 11:52:06 följande:
    Jo, men har sett för många tråkiga exempel på världsfrånvarande hemmafruar utan eget liv.
    Varför dra alla över en kam då? Din fru är väl smartare än så?
  • Kjell2
    Anonym (vill och vill) skrev 2015-07-18 12:54:22 följande:

    Varför dra alla över en kam då? Din fru är väl smartare än så?


    Ja, men utan jobb odyl skulle hon bli odräglig.
  • Anonym (vill och vill)
    Kjell2 skrev 2015-07-18 12:55:46 följande:
    Ja, men utan jobb odyl skulle hon bli odräglig.
    Har hon provat?
  • Kjell2
    Anonym (vill och vill) skrev 2015-07-18 12:59:01 följande:

    Har hon provat?


    Ja, arbetslös en period.
  • Anonym (Jenny)

    Jag skulle gärna vara hemmafru men skulle inte funka ekonomiskt. Jobb är för mig något nödvändigt ont som jag är tvungen till för att jag och min blivande man ska klara oss ekonomiskt. Vi har inga barn, har en hund och katter. Jag mår bättre psykiskt av att vara hemma, pga de diagnoser jag har så tär jobbet på mig psykiskt.
    Men fortsätter drömma om att nån gång ha möjlighet att bli hemmafru. Vill vara hemma och sköta hushållssysslor, baka, ta hand om våra djur och skriva för jag drömmer om att bli författare. 

  • Seven Costanza

    Nej, jag tror inte att jag skulle kunna underhålla mig själv såpass att det blev givande. Jag vill bara ha två barn och vill att de även ska gå på förskola för att socialisera sig och gärna på en viss förskola med specifik inriktning, så då skulle jag ju inte ha barnen hemma hela tiden heller. Dessutom har jag utbildat mig och lagt tid och studielån på det så det vore dumt att sluta jobba helt.

    Däremot hade jag GÄRNA jobbat halvtid men vi vill inte dra ned på standarden så mycket så att vi skulle gå runt på så lite pengar. Vi vill ha hus och då måste båda jobba men kanske att jag skulle kunna jobba 80%. Om min man hade tjänat mer och gått med på det hade jag dock som sagt kunnat jobba halvtid.

  • Invandrare1990

    Är hemmafru. Mannen jobbar och försörjer mig och vår bebis. Har inte jobbat en dag sen jag gifte mig. Har examen i internationella relationer. Trivs bra än så länge.

  • fluu

    Nej, det skulle jag nog inte kunna. Om vi inte var väldigt, väldigt rika och jag samtidigt kunde ägna mig åt exempelvis ideellt arbete.


    Jag är Narcissus, en fåfäng fakir SAVE ME KAIZER!
  • isbjörnen

    Är lesbisk kvinna och skulle inte vilja ha en hemmafru, om något skulle jag vilja var'art! 


    Ingen jävel bryr sig
  • Ragnar

    Nej, jag skulle absolut inte vilja vara hemmafru. Älskar mitt jobb och trivs så bra med arbetskamraterna. Trivs bra hemma också men vill ha variatonen. Min man däremot skulle nog vilja vara mer hemma. Hans dröm är att kunna få tillräcklig inkomst från sin hobby. Men då jobbar han ju egentligen trots att han är hemma. Att bara ta hand om hem och barn skulle han nog inte vilja göra.

  • Aniiee

    Nej, tack, jag vill varken vara eller ha en hemmafru. 


    I can't imagine a man really enjoying a book and reading it only once. - C.S. Lewis
  • Mascaraklumpar

    Nej, aldrig i livet. Med första barnet var jag hemma tre år men då pluggade jag heltid och jobbade lite samtidigt. Att bara gå runt och göra ingenting skulle jag aldrig klara.

  • Anonym (Pecunia)

    Aldrig i livet! Älskar att jobba och få uppskattning och pengar för att göra något jag faktiskt tycker är roligt, de flesta dagar.

    Min man har erbjudit sig att vara lyxman när jag kan dra hem tillräckligt med pengar för oss båda. Han är hellre vanlig medarbetare eller supportspelare än chef eller anfallare, och lägger större vikt vid livet utanför jobbet.

    Vilket är helt rätt på sitt sätt, det är nog jag som är lite skadad. Men så länge det är kul så kör jag på.

Svar på tråden Skulle du kvinna vilja bli hemmafru/hemmamamma? Vill du man/lesbisk kvinna ha en hemmafru/hemmamamma?