Fjäril kär skrev 2018-02-23 18:15:55 följande:
Om tjat,belöningar,konsekvenser ska löna sig så måste ju du Ts hålla på tre viktiga punkter.
1: Välj rätt strider, vissa saker är inte viktigt att tjata om, det lär barnen sig ändå tids nog.
2: Var konsekvent. Det som är viktigt idag är precis lika viktigt nästa månad. Skapa inte konflikt och tjat bara för principens skull. Och håll det du lovar. När barn märker att det tjatas om olika saker varje dag och saker inte blir som utlovat så slutar de engagera sig.
3: Gör inte deras saker! Hur trött du än är på stöket så hjälper ju inte tjatet om du ändå gör deras uppgifter.
Och en fjärde sak... Om belöningar o konsekvenser ska funka lär det ju vara något som verkligen lockar och något som verkligen känns. Och håll det!
Ett annat tips är ju att låta barnen välja mellan olika sysslor. Gå ut med soporna eller tömma diskmaskinen. Duka bordet eller skära sallad. Osv
Eller få deras hjälp, ställ er allihopa och vik tvätt och prata om skoldagen tex
Bra idé det där med att dom kan få välja mellan två olika saker. För då har dom egentligen inget annat val än att hjälpa till.
Men sen har jag inga problem med ouppfostrade barn, för det är dom inte, tvärtom. Det ger konsekvenser om dom inte gör sina fasta uppgifter, som att packa skolväskan tex, för jag gör det inte. Då kan dom inte skylla på mig om dom har glömt gympakläder eller så. Och har dom hittat på dumheter nån gång så ryker skärm- eller kompistid, så det är inte så att det inte finns några konsekvenser här.
Mitt yngsta barn hjälper gärna till egentligen, det är väl mer jag som inte vill belasta henne för mycket som bara är 8 år, därför undrar jag hur andra föräldrar gör med barn i mina barns ålder. Min 10-åring beter sig lite ibland som en tonåring, hehe, och är inte alls lika förtjust i hushållssysslor. Men henne borde jag ju kunna ge mer ansvar istället, tycker jag. Också därför min fråga.
Och jag håller ALLTID vad jag lovar och säger, så jag vet inte riktigt varför du drar upp det.
Det mitt problem är att jag får inte tillräcklig hjälp eller avlastning hemma, och har alldeles för lång pendeltid, som jag inte kan göra något åt just nu. Vilket gör att jag efter ett tag utan återhämtning sover extremt dåligt, det är så min kropp reagerar på stress eller obefintlig återhämtning.
Dom som har eller har haft sömnproblem vet att det är svårt att tänka klart och rationellt alla gånger, och man får minnesproblem. Och då spelar det ingen roll hur bra planer man har. Dom brister, man blir ohyggligt trött, lättirriterad och lättstött, man tjatar om saker som man inte skulle bry sig om i vanliga fall.
När jag sover bättre och hinner gå på gymmet någon dag i veckan för min egen skull är det inte svårt att på ett mer pedagogiskt sätt hålla barnen till rutiner. Man klarar att hålla undan negativa känslor och hjärnan arbetar någorlunda som den ska.
Så jag behöver sömn, och för det behöver jag mer hjälp och avlastning. Det är där det måste börja. Därför min fråga om hur mycket ansvar man borde kunna lägga på en 8- respektive 10-åring.