Anonym (Ekonomi) skrev 2021-06-20 17:16:51 följande:
Tyvärr är det inte Limhamn. Men kanske lägenhet i Klagshamn skulle kunna funka och pendla till förorten där jag bor nu med barnen. I klagshamn finns det ju ivf lägenhetshus.
Du har rätt i att ta ett billigare hus är säkrare. Är man skild orkar man kanske inte med ditt jobb den veckan man är själv med barnen och måste på så vis växla ner och ta ett annat jobb med lägre lön.
För mig som ändå skötte allt med barnen i alla år (och jobbade heltid) så var inte det praktiska så jobbigt. Plötsligt fick jag mer tid varannan vecka att vila upp mig.
Men det var skönt att släppa alla måsten med hus o hem o bo i lägenhet.
Får en känsla att du ser ner på att bo i lägenhet. Jag hade lätt haft råd och köpa ett hus, men vill faktiskt inte. Jag värdesätter fritiden mera. Skötsel av ett hus tar rätt mkt tid.
Trivs man inte kan man alltid flytta.