Anonym (Betty) skrev 2025-08-20 22:08:30 följande:
Har du svarat något till honom?
Tycker att du ska svara något i stil med att:
"Ja jag tyckte du var fin också och trodde vi hade något bra på gång. Om jag dejtar någon med barn så förstår jag att de går först vid viktiga och allvarliga händelser. Men i övrigt finns inte min tid till för att någon ska komma och göra vad den vill med den. Är tyvärr inte intresserad av en man som väljer sina barn på bekostnad av mig och min tid och mina planer. Din tid är inte viktigare än min."
Ja jag skulle kanske ha skrivit något sånt istället, jag svarade bara tack på att jag är fin, och ja det var synd. Inget av vad han skrev förändrade ju nåt i saken kände jag. Han skrev inget mer sen. Kanske la han bara la ut en trevare för att se om jag ändrat inställning, tror nästan det är det han vill, att jag ska själv komma till en insikt om att han gjorde inget fel.
Men försöker han få till någon träff igen så kan du vara lugn med att han kommer få höra det, att vad han gjorde är inte OK och varför. Ditt första inlägg hjälpte mig mycket i det här faktiskt, du hade väldigt bra argument när jag tvivlade på mig själv, så tack för det stödet