• ming

    att slå sin fru enligt kristendom??????

    Är det sant att en muslim får slå sin fru enligt kristendom????
    Mottråd till: www.familjeliv.se/Forum-5-66/m11517101.html

    Förresten så har jag läst bibeln, och den är inte snäll mot kvinnor. Kvinnor är skapade för att behaga mannen, män får ha flera fruar och kvinnor måste täcka håret när de ber. För att nämna några saker bara.
    Och inte står det någonstans i bibeln att de reglerna inte gäller efter 2000år, vad konstigt. *ironisk*

    Menar bara att allt är inte lika svart och vitt som texten i bibeln eller koranen.


    Så det så!
  • Svar på tråden att slå sin fru enligt kristendom??????
  • Sobi3

    Sallisen

    I 1. Timoteus 3:e kapitel står inte (och de skulle ju vara exempel åt alla i församlingarna), det var visst dina egna ord? Versen betyder att bara försmlingsledarna och medhjälparna inte får praktisera polygami.

    Även i 1. Kor. 7:2 kom du med egna ord, det står inget förbud där att man inte får praktisera månggifte. De flesta profeterna i GT var polygamipraktiserande, således finns inga förbud mot polygami varken i GT eller i NT.


    ?Since when do you enslave the people when their mothers bore them as free men?? K. Omar
  • Sallisen
    Sobi3 skrev 2006-08-18 12:34:10 följande:
    SallisenI 1. Timoteus 3:e kapitel står inte (och de skulle ju vara exempel åt alla i församlingarna), det var visst dina egna ord? Versen betyder att bara försmlingsledarna och medhjälparna inte får praktisera polygami.Även i 1. Kor. 7:2 kom du med egna ord, det står inget förbud där att man inte får praktisera månggifte. De flesta profeterna i GT var polygamipraktiserande, således finns inga förbud mot polygami varken i GT eller i NT. “Since when do you enslave the people when their mothers bore them as free men?” K. Omar
    Av sammanhanget förstår man att dessa kriterier ges för församlingsledarna för att de ska vara ett exempel för andra att följa.
    Och han skall torka bort varje tår från deras ögon... Upp 21:4
  • Sobi3

    Sallisen

    "Av sammanhanget förstår man att dessa kriterier ges för församlingsledarna för att de ska vara ett exempel för andra att följa."

    Ja precis, sammanhanget,  när man läser hela bibeln så kommer man till att det inte är förbjudet med polygami med tanke på att 1- Profeterna praktiserade polygami. 2- Det finns inget klart förbud mot polygami. Katolska prästerna lever i celibat, skulle också andra kristna göra det (Även om det uinte står i bibeln att man ska bli det)?


    ?Since when do you enslave the people when their mothers bore them as free men?? K. Omar
  • Sallisen
    Sobi3 skrev 2006-08-18 12:46:57 följande:
    Sallisen"Av sammanhanget förstår man att dessa kriterier ges för församlingsledarna för att de ska vara ett exempel för andra att följa."Ja precis, sammanhanget,  när man läser hela bibeln så kommer man till att det inte är förbjudet med polygami med tanke på att 1- Profeterna praktiserade polygami. 2- Det finns inget klart förbud mot polygami. Katolska prästerna lever i celibat, skulle också andra kristna göra det (Även om det uinte står i bibeln att man ska bli det)? “Since when do you enslave the people when their mothers bore them as free men?” K. Omar
    Polygami praktiserades under Lagen, och den gäller inte för kristna. För kristna är giftermål med endast en person tillåten. Läs som sagt var även 1. Korintierna 7:2. Det finns fler ställen men jag har ingen Bibel med mig just nu.

    Ang. celibat så är det sant att katolska präster lever i det, men till och med Påven Paul VI medgav att "Nya testamentet, som upprätthåller Kristi och apostlarnas lära, ... inte öppet kräver celibat av invigda präster... Jesus själv gjorde det inte till en nödvändig förutsättning i sitt val av de tolv, och det gjorde inte heller apostlarna när det gällde dem som skulle leda de första kristna samfunden." (The Papal Encyclicals 1958-1981, Falls Church, Virginia, 1981, s. 204). 
    Och han skall torka bort varje tår från deras ögon... Upp 21:4
  • Celestina

    Bibeln är inte skriven av en massa olika människor med olika livsstilar..
    Den är skriven av Judarna, och beskriver Judarnas historia. "Livsstilen" var nog i stora drag densamma, den dåtida kulturen i Mellanöstern, berättelser om deras Kungar, regenter, politiska, och religiösa skeenden, beskrivna av i många fall, lärda, utbildade män.

  • fia sthlm

    1 kor 7:2     Men på grund av den så utbredda utokten ska var man hålla sig till                 sin hustru och var kvinna hålla sig till sin man..


    Matt 19:3
       


    Några fariseer kom fram till honom för att sätta honom på prov och frågade: ”Är det tillåtet för en man att skilja sig från sin hustru av vilken anledning som helst?”


    Matt 19:4
       


    Han svarade: ”Har ni inte läst att Skaparen från början gjorde dem till man och kvinna?”


    Matt 19:5
      


    Och han fortsatte: ”Därför skall en man lämna sin far och sin mor för att leva med sin hustru, och de två skall bli ett. De är inte längre två utan ett.


    Matt 19:6


    Vad Gud har fogat samman får människan alltså inte skilja åt.”


    Vecka 13
  • Måbra

    Precis som Sobi3 skriver så ska man inte blanda ihop religion och kultur. Män slår sina kvinnor i alla kulturer, sedan kan det variera i vilken utsträckning män i olika kulturer gör det med hänvisning till en religion.


    Den farligaste av våra fördomar är tron på att vi inte har några!
  • Sobi3

    Fia sthlm

    "1 kor 7:2     Men på grund av den så utbredda utokten ska var man hålla sig till                 sin hustru och var kvinna hålla sig till sin man.."


    Denna vers handlar absolut inte om förbud mot polygami utan den handlar om en tid då otukt var utbredd så skulle man hålla sig endast till sin hustru och var kvinna hålla sig till sin man, ett råd från Paul så att man inte begår äktenskapsbrott.

    "Matt 19:3   


    Några fariseer kom fram till honom för att sätta honom på prov och frågade: ”Är det tillåtet för en man att skilja sig från sin hustru av vilken anledning som helst?”"

    Den versen är som den första inte handlar om förbud mot polygami utan om en skillsmässa.

    "Matt 19:4   


    Han svarade: ”Har ni inte läst att Skaparen från början gjorde dem till man och kvinna?”"

    Ej heller detta gör plygamin förbjudet. Denna vers är popolär bland dom som präster som argumenterar mot dom som anser homosexualitet är tillåtet i bibeln. Och Hade den handlat om förbud mot polygami så skulle inte profeterna praktiserat den-med en hänvisning till 1 Mose boken där det står om Skapelse berättelsen.


    "Matt 19:5  


    Och han fortsatte: ”Därför skall en man lämna sin far och sin mor för att leva med sin hustru, och de två skall bli ett. De är inte längre två utan ett."

    Inte heller den versen talar om ett polygamiförbud. Om jag säger jag och min dotter är ett eftersom hon är min dotter, av mitt kött och blod betyder inte att även jag och min son är ett. Dessutom så talar versen allmänt dvs dom flesta nöjer sig med en hustru men det finns en del som klarar av att ha flera fruar.


    "Matt 19:6


    Vad Gud har fogat samman får människan alltså inte skilja åt.”"


    Ja, inga tecken på polygamiförbud i denna vers alls.

    "On February 14, 1650, the parliament at Nürnberg decreed that because so many men were killed during the Thirty Years’ War, the churches for the following ten years could not admit any man under the age of 60 into a monastery. Priests and ministers not bound by any monastery were allowed to marry. Lastly, the decree stated that every man was allowed to marry up to ten women. The men were admonished to behave honorably, provide for their wives properly, and prevent animosity among them." Larry O. Jensen, A Genealogical Handbook of German Research (Rev. Ed., 1980) p. 59 http://www.familysearch.org/Eng/Search/Rg/images/Ger_BMD_RefDoc_HandbookGermanResearch.pdf

    http://en.wikipedia.org/wiki/Polygamous_Mormon_fundamentalists


    ?Since when do you enslave the people when their mothers bore them as free men?? K. Omar
  • Sobi3

    Sallisen

    "Polygami praktiserades under Lagen, och den gäller inte för kristna."

    Det är en tolkningsfråga precis som dom olika tolkningarna bland t ex. JV och katoliker. Det finns inget tydligt förbud mot polygami i bibeln, jag har läst hela bibeln och diskuterat frågan många ggr innan.

    "Ang. celibat så är det sant att katolska präster lever i det"

    Och detta står inte heller i bibeln att man ska vara det, det står dock att en församlingsledare ska gifta sig en gång men det betyder inte att alla måste göra det annars skulle även vanliga män leva i celibat som katolska prästerna för du skrev "dessa kriterier ges för församlingsledarna för att de ska vara ett exempel för andra att följa."

    Angående citatet av Påven Paul VI så menade han dom invigda präster som blivit präster som redan är gifta.


    ?Since when do you enslave the people when their mothers bore them as free men?? K. Omar
  • fia sthlm

    Sobi

    Om det nu skulle vara så att "du" har tolkat bibeln korrekt i den här frågan, varför håller då inga kristna med dig om att polygami är tillåtet enligt bibeln?

    Och jag måste fråga varför det är så viktigt att polygami skulle vara tillåtet, är det för att bibeln ska överenstämma med koranen??

    Och alla bibelcitat ovan, borde det inte stå att du ska
     -hålla dig till dina hustrur
    - du ska vara trogna mot dina hustrur -
    - Därför ska en man lämna sin far och mor och leva med sina hustrur och de 4 ska bli 1
    - På grund av den så utbredda otukten ska var man hålla sig till sina hustrur...

    Varför skapade gud inte fler eva om han menade att mannen skulle ha flera "hjälpare"
    Det står inget "uttryckligt" förbud mot pologyami kan man tycka om man tyder det så men det är UPPENBART att gud från början menade att mannen skulle leva med 1 kvinna inte flera.
    Och jesus sa detsamma att mannen skulle hålla sig till sin hustru = inte ta sig 10 hustrur.


    Vecka 14
Svar på tråden att slå sin fru enligt kristendom??????