Hej Zemlan,
tänker så på dig. Har du hört något nytt från läkarna angående om du ska föda vanligt eller att det blir snitt?
Med Markus så fattade ju ingen att det var något fel förutom att han var 40% för liten samt låg i säte. Själv så anade man ju oråd direkt... Den där väntan på snittet var hur jobbigt som helst. Hela december månad var jag inlagt på BB och såg hur en efter en fick sin lilla bebis och körde omkring med den i korridorerna. Behöver jag säga hur dåligt man mådde...jag förstår dig verkligen.
Återigen, har du någon att prata med om detta? Ibland är det bästa en utomstående. Min man är precis som din; försökte hela tiden få en att tänka på annat och sa att allt skulle bli bra. Har du varit på sjukhuset där du ska föda och kollat in Neo?
Du kommer att orka, det känns jobbigt nu och det kommer att vara jobbigt ett tag framöver. Men på något sätt känns det bättre när man väl har fött och har träffat sitt lilla barn oavsett hur det sen går. Den här väntan är fruktansvärd.
Hör gärna av dig. Ska kolla mer i din presentation.
Styrkekramar från Anna