• MildaMaränger

    Vita hem del 6

     
    Välkommen till tråd nummer 6 , gamla som nya medlemmar!
    Vi fortsätter här att diskutera vitt, romantiskt, klassiskt, skärgårdstil, manhattan/upper east och så vidare.. Alla stilar är välkomna!

    ♥Vi älskar saker som ♥
    Linne, hjärtan, vitt, naturligt, betonghjärtan, hissgardiner, Lexington, Gantkuddar, loppisfynd, klassiska gummistövlar, att pyssla, Yankee candles "clean cotton", trämöbler, lapptäcken, äppelkaka, porslin, fågelkvitter, öppna spisar, olika vita nyanser, att måla om möbler, förvaring, att behålla bara det viktiga framme, tidningen Lantliv, att julpyssla, att påta i trädgården, Ralph Lauren-tapeter mm.
    ♥ ♥ ♥
    Tråden "vita hem" är skapad för att vi som älskar vitt, vitt och vitt ska ha ett ställe att prata om allt det vita. Självklart gillar vi också att ha detaljer i naturliga färger som beige, brunt och olika nyanser av dessa. Men basen är alltid vit och vi älskar att inreda med linne, ull, trä och bli blandar gärna nytt och gammalt för en personlig look. Vi fegar lite med färgerna men kan någon gång vara modiga att slänga i en ljusblå kudde hihi... Du är kanske är mindre förtjust i skrikiga färger och vill ha ett rogivande hem!
    I denna tråd ska inga måsten finnas. Du är välkommen in när du vill, du ska kunna missa 20 sidor och ändå vara en i gänget, kunna slänga in en kommentar när du känner för det (och inte för att du måste) och själv göra ett inlägg när du så önskar. I tråden finns har vi alla ett gott hjärta, vill varandra väl, ingen är utstött. Får du inget/få inlägg så beror det inte på att du inte är omtyckt, helt enkel så hinns alla inlägg inte att svaras på.
    VÄLKOMMEN!
    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2008-02-01 16:48
    Vita hem träffen

    www.familjeliv.se/Forum-11-241/m29288704.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2008-02-01 16:48
    Vita hem träffen

    www.familjeliv.se/Forum-11-241/m29288704.html
  • Svar på tråden Vita hem del 6
  • miniGrynet
    LinaoMatilda skrev 2008-02-02 22:31:05 följande:
    Alla sitter och letar skåp nu
    Anade att det var skåpletande på g!
    ♥ (¯`°?.¸ ♥ Elise ♥¸.?°´¯) ♥
  • MiaMariah
    lillafruluva skrev 2008-02-02 21:47:57 följande:
    Åååååhhh, varför har jag inte massor med plats för skåp??? Sluta genast att visa upp alla dessa vackra skåp!! Fast iförsig har jag en tom vägg i hallen...
    Haha, då är det ju bara att slå till Flört
    Ninizen skrev 2008-02-02 21:52:46 följande:
    jag är också in love MiaMariah: Ditt skåp går inte av för hackor!!! Alltså man måste vara lite knäpp när man sitter och nästan blir upphetsad över dessa skåp.ASL AnonymaSkåpLetareMiaMariah - Torslanda/Göteborg (HR/3:a)MiniGrynet - Lidingö/Stockholm (Bostadsrätt/4:a)Lillafruluva - Västerhaninge/Sthlm (HR/4:a)Ninizen - Klostergården/ Lund ( HR 4:a)
    Ni har fått igång mig också angående skåp men jag har ingen plats för fler.. Ledsen
    lillafruluva skrev 2008-02-02 21:55:50 följande:
    Nuuuu har jag grundmålat cdskåpet!!
    Vad duktig du är så här på kvällskvisten!
    Himmelbit skrev 2008-02-02 22:00:38 följande:
    Det är nog bättre med det nya för det var mkt gammalt där såg jag nu. Gamla nick och folk som kanske inte är så aktiva här längre.Mia - Vilken uuuuuuunderbart skåp du har i din ägo!!!!
    Tack!!
  • Ninizen
    lillafruluva skrev 2008-02-02 22:35:29 följande:
    Jaha, nu fastnade jag där istället!
    Lätt hänt.... Var det du som sökte sådana förresten?

    Godnatt gott folk. Nu blir det snart sängen för mig.

    Natti natti!
    ♥ (¯`°?.¸ ♥ Theo ♥¸.?°´¯) ♥
  • miniGrynet
    Himmelbit skrev 2008-02-02 22:37:47 följande:
    Nu är det dags att sova för min del! Godnatt på er och sov gott!!
    God natt, sov gott!
    ♥ (¯`°?.¸ ♥ Elise ♥¸.?°´¯) ♥
  • lillafruluva
    Ninizen skrev 2008-02-02 22:40:14 följande:
    Lätt hänt.... Var det du som sökte sådana förresten?Godnatt gott folk. Nu blir det snart sängen för mig. Natti natti!
    Nej, men jag är alltid på jakt efter spännande saker ändå!

    Natti natti!