• Sånglärkan

    Manglar ni??

    Vi diskuterar just mangling! Jag har bott i lägenhet och haft tillgång till mangel med mina andra barn. Nu bor vi i hus och jag har förvärvat en begagnad mangel til framtida tygblöjor.

    Min nyfikna fråga är: Manglar ni era lakan eller är det en utdöende konst i Sverige?? Tanten i elaffären såg nämligen lite undrande ut då jag hörde mig för vad en ny mangel kostade... ("Ja... vi har väl någon prislista någon stans...)

  • Svar på tråden Manglar ni??
  • Gablin

    Pinsamt att erkänna, men jag vet faktiskt inte hur man gör när man maglar!!

  • S vali s

    Det är så underbart att sova på manglade lakan och dessutom är det så fint i linneskået

  • Gablin

    Men...hur manglar man då??

  • Gravid o Lycklig

    Säger som mimmipigg:

    Mangla? Vad är det?

  • Gravid o Lycklig

    Säger som mimmipigg:

    Mangla? Vad är det?

  • utlandssvenska

    Min mamma manglar, jag far inte ens plats med mangel har och vet inte om det finns nagon har som manglar!

  • zigzig

    Jag har manglat en gång. Det var i skolan på hemkunskapen då man var tvungen att prova på det.

    De flesta av oss har väl så mycket för oss i livet att vi inte hinner/prioriterar mangling. Jag varken stryker eller manglar och lika glad för det är jag.

  • calcioaddict

    Det stod en liten mangel i tvättstugan när vi flyttade in i vårt hus. Jag testade och det var ju riktigt spexigt! Jag manglar samtidigt som jag hänger upp tvätten i samma rum. Fast inte lakan och sånt, bara handdukar. De blir mjuka, och tar mindre plats i skåpen. Och så är det bra för dammallergiker eftersom mangeln på något underligt sätt tar bort överflödiga textilfibrer.

    Fast innan vi flyttade så hade jag ingen aning om detta!

  • Tildamamman

    hm, när jag bodde i lägenheten gjorde jag det ibland. Där var det stor plats och stora ytor att vika på.

    Men ärligt talat så har jag inte ens testat mangeln som jag fick med huset... pinsamt..

Svar på tråden Manglar ni??