• Full av förhoppning

    Vi med GBS (grupp B streptokocker) Stöttetråd under graviditeten

    Hej!
    Fick reda på i Torsdags att jag har GBS och jag mår skit. Är livrädd!
    Barnmorskan säger att det inte är nåt farligt och att jag ska ta det lugnt etc... och att det är vanligt att kvinnor har det under graviditeten någon gång. MEN jag har läst på nu och vet att jag har den farligaste sorten... dvs så kraftigt att jag har det i urinen vilket ger ökad risk för att smitta bebisen.

    Har läst om så många där bebisen dött i magen under graviditeten och jag är livrädd.
    Har fem missfall bakom mig varav tre på raken och är nu äntligen i vecka 12 och vågar fortfarande inte glädjas ett dugg... är nästan övertygad om hela tiden att bebisen inte kommer att ha några hjärtslag nästa ultraljud

    Äter Furadantin nu men vet inte ens om det är antibiotika eller om de tänker ge mig antibiotika om detta inte funkar.
    Ska på Ultraljud och NUPP test den 19 december.... en evighet iväg

    Någon med solskenshistorier eller någon annan som har GBS som vill följas åt och stötta varandra.

    Kram


    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2008-01-17 20:17
    Jag är nu i vecka 18 och går på min tredje antibiotikakur för bakterierna är kvar.

    Jag är inte lika "hispigt" rädd längre och försöker tänka positivt, men ändå gnager det i bakhuvudet och orsakar stress.
    Har blivit sjukskriven sedan i förrgår pg a psykisk stress. Känns som en lättnad då jag bara fick dåligt samvete och mådde sämre av att inte riktigt kunna sköta mitt jobb.

    Det har hjälpt mig mycket att höra om andras solskenshistorier och det känns bra att kunna stötta andra i deras oro och känna att man inte är ensam i detta.

    KRAM på er alla GBS:are! Vi ska klara detta!

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2008-03-04 18:23
    Ligger inlagd på BB i Lund för tidig vattenavgång 21+0. Har legat i strikt sängläge i 22 dygn nu och får sprutor i benet varje dag för att inte få proppar, har stödstrumpor varje vaken timme på dygnet, får andas i en manick tio ggr per timme för att inte få lunginflammation.
    Tar blodprov varje dag för att hålla koll så jag inte får infektion, tempen 2 ggr per dag och lyssna på hjärtljuden 2 ggr per dag. Blodtrycket tas kontinuerligt och urinprover. Cervixprover då och då med odling samt kortisonsprutor i skinkan för att skynda på lungmognaden.

    I övrigt ligger jag ensam i ett enkelrum och tittar på tv och surfar om prematurbebisar och läser för att fördriva tiden. Är i skrivande stund v 24+1 och läcker vatten varje dag nu. Hoppas och ber till högre makter att Elias får stanna kvar i magen ett tag till innan han föds, och varje dag är en seger och 3% större chans för överlevnad.
    Det var det ingen som trodde när vattnet började gå för drygt 3 veckor sedan.
    På alla hjärtans dag fick vi besked om att det i princip var kört, men han hänger kvar än min lille kämpe.
    Kram
    Linda
  • Svar på tråden Vi med GBS (grupp B streptokocker) Stöttetråd under graviditeten
  • vakttjejen

    Jag har blivit lovad att de ska skicka prov i v 25 och i v 35. Hon säger att det är de veckorna som man brukar skicka in odlingarna....är det så för er?

  • Full av förhoppning

    Min skickar ENDAST odling om man har symtom... hade det inte svidit när jag kissade hade hon inte skickat!


    Isabelle ska få en lillebror till Midsommar
  • Pink Muffin

    Jag får lämna urinodling en gång i månaden, vid behov samt för koll efter avslutad AB-kur!! Verkar ju vara väldigt olika det där...!!


    *Signe 0502*Alfred 0611*Bäbis 0807*
  • only Gizmo

    lite tips!! man kan gå till sin hälsocentral å be om att få lämna urinprov för odling, man kan gå till privat ägd läkarmotagning och där är det inte ens någon som i frågasätter varför man vill göra un dersökningar eller lämna prov, och man kan hitta på symtom hos bm så att hon ej kan neka er att lämna prov på privata motagningar så gäller högkostnads kort oftast men hör efter före...

  • Skruttis1979

    jag har sagt att jag har symtom som sammandragningar och svider när jag kissar...
    Ingen som kan veta då ju förutom jag!! ;)
    Då kan de inte neka att man lämnar urinprov.

    JAg fick ordinerat av läkaren att lämna prover efter ab-kur för att se...

    Men de har aldrig försvunnit så jag ska bara lämna när jag har symtom och då har jag "just in case" lämnat in var 4:e vecka ungefär, och då sagt att jag tycker det luktar illa om urinen, jag har sammandragningar etc. etc.

  • Skruttis1979

    alltså, jag har ju haft sammandragningar och lukt och så... men jag kan ju inte veta om det beror på GBS:en eller vad det är... så jag har sagt att jag har känt av det och då har de inte ens ifrågasatt varför jag lämnar in proverna.

  • Blossi

    Hade GBS med bägge barnen! Kräv att ni ska få dropp under förlossningen! Stå på er!

  • Full av förhoppning

    Jag ska alltid lämna kontrollodling 7-10 dagar efter avslutad kur för att se om det hjälpt. Sist så hade det ju hjälpt och bakterierna var borta ur urinen och då odlar de inte igen förrän jag får besvär igen. Härom natten sved det igen när jag kissade och fortsatte svida så jag blev jätterädd.... men sen efter det har det inte svidit *peppar peppar* men jag har blivit lovad att jag ska få ABdropp vid förlossningen oavsett om jag har det aktivt eller ej vid det tillfället.


    Isabelle ska få en lillebror till Midsommar
  • Bobbenn
    kvinna 86 skrev 2008-02-05 19:38:56 följande:
    hur ofta får ni lämna urinprov? min bm lovade förra gången att vi skulle skicka vid nästa besök.. var där igår o hon vägrade... det var ill o med hon som tog upp det förragången.. nu har hon inte dkickat nån sen inskrivningen, men på vc och kk har de skickat pga urinvägsinfektion.... hon sa "du det kostar faktiskt 500 kr"...
    Är hon sjuk eller???????????????? Riskerar hon ert barns liv för 500 spänn??? BYT BM ELLER ANMÄL KÄRRINGEN!!!
    Ett hem utan en katt är bara ett hus
  • Theina

    Hej på er..

    Jag har precis fått reda på att jag har GBS, fick reda på det via ett urinprov och jag hade då +3 bakterier som då skickades på odling. HIIILFE: vad innebär det? Är det farligt för fostret (är i vecka 9) även när man vet om det?

    Jag är hemskt orolig, och hade verkligen uppskattat lite  information och stöttning..

    Var imorse på mitt första vul, för att jag är så orolig för missfall, och hjärtat slog, man såg gulkropp och allt var som det skulle.. och nu detta.... jag som några timmar idag slappnade av ang. mf.., Snälla hjälp!

Svar på tråden Vi med GBS (grupp B streptokocker) Stöttetråd under graviditeten