Vita tråden del 8

tjenixen - lite tankar från mig: Din fågeställning är alltså -hur det ska bli enhetligare och ett lugnare intyck? Tapeten gör ju att det blir lite oroligt vad gäller färger. Så att köpa en femliters dunk med vitfärg på typ byggmax för en dryg hundring skulle ju lugna ner intycket betydligt. Det är ju faktiskt inte dyrare än så.
Sen funderade jag öve soffan. Den är ju söt, men används den? Den känns ju som en möbel man kan prioritera bot om man tycker det är trångt och övermöblerat.
För det tredje skulle jag vilja byta plats på sekretären och expedithyllan. Hyllan ger ett rörigt intryck och är bättre att gömma bakom dörren. Då ser man istället den söta sekretären när man kommer in i rummet och hon får mer dagsljus från fönstret när hon ska sitta och måla.
VAd är problemet med garderoberna? Måla över dom vita och sätt på en fin trälist så får du dörrar som nya.
Satsa på vitt och rött! Passar jättefint i ett flickrum.
Tjenixen - så lite så! Ibland måste man se med nya ögon och det är inte så lätt. Man blir så lätt hemmablind.
Vaniljdröm - Men stackare!!! Vilken otur! Så trist! Hoppas det läker fort! Det behövde inte opereras då?
JAg har två favoriter vad gäller färg. Fluggers råvita (0500-n) vattenbaserad. Eller Beckers Elegant.
Nu är min lycka total! Har äntligen köpt mig en NIKON D40. Så nu kan jag ta proffsiga bilder!