• yrväder

    Sytråden spinner vidare - Grön rulle

    Här samlas alla sömnadsintresserade, proffs eller totala nybörjare, oavsett vad vi syr. Av någon anledning blir det en hel del barnkläder.
    Alla är välkomna in med tips, idéer, frågor, ge och få inspiration eller bara visa upp sina alster!

    UFO = Unfinished Objects, alltså saker som vi av någon anledning inte blir klara med och inte små flygande tefat som man kanske skulle tro

    Tygbutiker:
    www.stoffochstil.se
    www.gittes.se
    www.textilonnet.se
    www.jonic-textil.se (klicka i Med moms)
    www.sykompaniet.se/
    www.e-slojd.se
    www.jofotex.se
    www.tygvaruhuset.se/
    www.mg-tyger.se
    www.michas-stoffecke.de
    www.lapplisa.se/index.html Lapptäcken och färdiga paket med tyg och mönster
    www.textilboden.se Gardiner, handdukar och barntyger
    www.hantverksbodenvenditor.se Tyger för lapptäcken eller annat
    www.medsols.se/index.html Ekologiska tyger
    www.fabricshack.com/
    www.reprodepot.com/
    www.fairmonkey.se/
    www.tygpyssling.se/ säljer Hilcos tyger
    www.neanobelle.se/ säljer Hilcos tyger

    Mönsterlänkar:
    www.sleepingbaby.net/jan/Baby/index.html
    www.ottobredesign.com
    www.trollunge.com

    Övrigt:
    www.minanamnband.se Beställ egna namnlappar

    Våra syskontrådar:
    www.familjeliv.se/Forum-11-240/m30770274.html
    Gamla tråden - turkos färg

    www.familjeliv.se/Forum-11-240/m29773028.html
    Här finns tips om bra syaffärer att besöka om du har vägarna förbi! Berätta gärna om dina egna smultronställen här!

    www.familjeliv.se/Forum-11-240/m30951802.html
    Här kan man skriva vilken/vilka symaskiner man har och lätt hitta någon att fråga om man har funderingar.

    www.familjeliv.se/Forum-5-155/m30479667.html
    Samlad blogglista!

    familjeliv.se/Forum-11-240/m25435662.html
    Bildtråd. Tyvärr kan bara plusmedlemmar lägga in bilder på sina alster här men alla kan kika och låta sig inspireras!

    www.familjeliv.se/Forum-11-240/m28462872.html Kanintygsalster. Lägg in bilder på eller länkar till det du sytt i jnydesigns kanintyg.

    www.familjeliv.se/Forum-11-240/m29773028.html Syaffärstråden. Lägg gärna till ditt favoritställe om det inte redan finns med!

    Typ etsy fast på svenska:
    www.hemmagjort.se/
    hantverksmarknad.se/

    Välkomna!

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2008-08-23 10:29
    ny blogglista

    www.familjeliv.se/Forum-5-155/m35507310.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2008-09-09 08:12
    sytokig.forum24.se/

  • Svar på tråden Sytråden spinner vidare - Grön rulle
  • miniliten
    car skrev 2008-07-19 19:42:31 följande:
    Har en Hugin Victoria - enkel och bra - fungerat hittillsNu har jag ju hängt i den här tråden ett tag och börjat sy betydligt mer, och ni snackar om overlocksömmar Enligt den bilden som jag sett här i tråden tycker jag det ser ut som om det finns på min maskin med, men jag får inte till den sömmen.Så här ser det ut på maskinenär inte H-sömmen en overlock?Någon som har samma maskin?
    hejhej jag har en hugin veronica... alltså inte viktoria men annars samma maskin en helt vanlig enkel än så länge. =)
    det är H ja, men jag får till den men den ä svår att få bra i väldigt stretchiga tyger, ofta den blir "gles" då så den inte blir så fin som på bilden....

    inte mycket till hjälp men ja, jag har iaf en hugin =) lycka till o hittar du nån bra inställning kan du ju skvallra till mej ,tack =)
  • car
    sarahl skrev 2008-07-19 20:09:48 följande:
    jo det är en stängd overlock, alltså den som många använde vid fållning, söm G är den man kan sy ihop med.
    ja, jag tänkte vid fållning så det ser lite snyggare ut än vanlig sicksack, men så här ser min söm ut, även om jag har inställningarna enligt instruktionsboken
    mina.jpg
  • Cirrus
    Tygtiiger skrev 2008-07-19 13:02:31 följande:
    Kort rapport från den (fortfarande nya) coverstylen: Bra maskin. Nu har jag sytt mig ett par halvlånga linnebyxor (de blev lite för korta inser jag nu när jag vill dra ihop dem längst ner men det är ju inte maskinens fel!) När man drar i trådarna ordentligt så att trådspänningsrattarna får ordentligt grepp om dem så syr den fantastiskt fina sömmar. Bara att ställa in efter boken och sy!Alltså lättanvänd och användbara sömmar. Jag har provat täcksöm, fyrtrådig overlock, tretrådig overlock, rullfåll och kedjestygn och alla fungerar utan minsta problem. Snyggt blir det! (Så finns det ju en radda andra sömmar som jag ska testa vid tillfälle!)Nästa projekt blir antingen jeans eller en sidenblus - vad tror ni om att sätta i "vanliga" 70 microtexnålar i overlockmaskinen?Absolut väl värd pengarna alltså!
    Åh vad härligt det låter Vilken av Pfaffarna var det du köpt?
  • Dora

    Jag fick en massa hårda skrynklor på köpet när jag köpte fleece sist. Jag har tvättat, tumlat och strukit lite försiktigt men de går inte bort. Det känns som en tuppkam när man känner på dem. Verkligen skitfult. Förstör alltihop! Har någon något bra tips hur man kan göra för att få bort dem? Har provat att gnugga och rufsa men inget tycks hjälpa.


  • Lallan

    Hur lång tid brukar det ta innan man får mailsvar från Jofotex? Visst var det nån som skulle dit snart?

  • Armine

    Nu har jag fått två kassar med tyg och gamla gardiner. Det blir tvättdag i morgon, så får jag se vad jag sparar.

  • Mstery

    car

    jag har en hugin veronica... har ju den där sömmen H.. har du dagit ratten på S minus...alltså så lågnt det går åt minus hållet. Det hade jag missat totalt i början och då blev det glest

  • angelofthedevil
    Mstery skrev 2008-07-19 18:05:11 följande:
    angelofthedeviljepp.. det är lätt att göra
    Hur gör du fickorna?
    *Älskade underbara unge vad skulle jag gjort utan dig?*
Svar på tråden Sytråden spinner vidare - Grön rulle